Гренел је оштро реаговао на изјаву министра привреде Петера Алтмајера, који је јуче у једној емисији направио паралелу између Кине и САД.
Алтмајер је рекао да немачка влада после скандала са прислушкивањем, у којем је америчка тајна служба НСА шпијунирала немачке политичаре, није разматрала бојкот америчких технолошких фирми.
„Најновије изјаве високих представника немачке владе да се САД могу упоредити са Комунистичком партијом Кине, увреда су за хиљаде америчких војника који су допринели томе да се гарантује безбедност Немачке, као и за милионе Американаца који се залажу за снажан западни савез“, рекао је Гренел данас.
Осим тога, сматра он, ове изјаве вређају и милионе Кинеза „којима се ускраћују основне слободе и које Комунистичка партија Кине неправедно хапси“.
САД већ дуже време врше притисак на Немачку и друге европске земље, како би спречиле да кинески технолошки концерн „Хуавеј“ учествује у изградњи нове генерације дигиталне комуникационе технике, наводи „Франкфуртер алгемајне цајтунг“.
Једна од претњи је и да би се у овом случају ограничила сарадња тајних служби и размена информација, између осталог и о могућим терористичким активностима, преноси Танјуг.
У међувремену се поново огласио Алтмајер, који је на питање сајта „Политико“ на маргинама технолошке конференције у Берлину рекао да је „веома узнемирен“ због, како каже, погрешног тумачења његове изјаве.
„Ни на који начин нисам земље које не поштују владавину права ставио на исти ниво као демократије које поштују владавину права, као што су САД. Напротив“, рекао је Алтмајер.