Стручњаци оцењују да је оперативно-тактички ракетни систем „Искандер-М“ само део комплекса одбрамбених мера које Русија предузима као одговор на приближавање НАТО-а руским границама.
Церемонија предаје неколико десетина комплекса „Искандер М“ одржана је крајем прошле недеље у ракетним јединицама Западног војног округа, чиме је у потпуности завршен процес обнове наоружања и модернизације не само тог војног округа, већ и целе руске армије.
„Обнова наоружања ’искандерима‘ је потпуно логична ствар, које улази у општу слику реформе оружаних снага. Тактичко-техничке карактеристике тих система су добро познате. Штавише, због тог комплекса наши такозвани партнера са Запада ’шкрипе зубима‘, с обзиром да бољег комплекса те врсте у свету нема. Дакле, то је врло озбиљан фактор за јачање одбрамбене способности земље у целини“, каже за Спутњик руски војни експерт Иван Коновалов.
Ракета раздора
Ракета за „Искандер“ је била и камен спотицања у односима Москве и Вашингтона. Американци су као формални повод за излазак из Споразума о ракетама средњег и кратког домета навели то што су Руси тестирали крстарећу ракету 9М729 за комплекс „Искандер-М“. Тада су у Вашингтону понављали да ракета коју је направио конструкторски биро „Новатор“ има знатно већи домет од дозвољеног по договору коју су пре више од три деценије склопили амерички председник Роналд Реган и совјетски лидер Михаил Горбачов.
Москва је уверавала да је домет те ракете до 480 километара и за то је чак изнела доказе, које Вашингтон није желео ни да види, ни да чује, јер су Американци по сваку цену желели да изађу из тог споразума о контроли оружја, а руски пројектил им је служио само као изговор. То потврђује и чињеница да је Америка само 16 дана након што се повукла из тог договора тестирала ракету која није била дозвољена тим споразумом.
Једностраним повлачењем САД из Споразума о ракетама, Руси су такође добили слободу да ракети одређују домет, па је председник Русије Владимир Путин летос на седници Савета безбедности РФ затражио да се припреми симетричан одговор на тестирање нове америчке ракете „томахавк“, чији је домет већи од 500 километара.
Америка своје ракете маскира у ПВО
Америчка ракета је испробана са лансерне рампе МК-41, исте онакве каква је под маском противракетне одбране размештена на територији Источне Европе. Показало се да су руски експерти били у праву кад су упозоравали да се уз мале преправке и промену софтвера те рампе могу користити и за лансирање „томахавка“, који може досегнути руску територију.
Путин је појаснио да је Вашингтон организовао пропагандну кампању како би доказао да Русија не поштује одредбе Споразума о ликвидацији ракета, а да, у ствари, чињеница да су САД употребиле лансер МК-41 за ракетне пробе у потпуности потврђује оправданост оптужби које је руска страна упутила САД током периода важења Споразума.
Ракетни системи „Искандер“ имају домет до 500 километара и изузетну прецизност, као и велику мобилност. Ракете могу да понесу и конвенционалне и нуклеарне бојеве главе.
Експерти посебно наглашавају немогућност пресретања ракета тог комплекса системима противракетне одбране. Пресретање је отежано и због тога што ракета лети брзином од око 2.000 километара у минути.