Четири лидера „нормандијске четворке“ усвојила су заједничко саопштење које садржи три тачке: „Хитне мере за стабилизацију ситуације у ратној зони“, „Мере за реализацију политичких тачака Минских споразума“ и „Наставак“.
У документу се наводи да су Мински споразуми основа за наставак рада „нормандијске четворке“. Она садржи заинтересованост свих чланица за договор о специјалном статусу региона. Предвиђа се и повлачење снага (Украјине и непризнатих република) у три нове тачке у Донбасу до краја маја 2020. године, као и отварање нових прелазних пунктова у наредних месец дана.
Лидери „нормандијске четворке“ су позвали контакт-групу да осигура размену заробљеника по принципу сви за све до краја године.
Путин: Самит веома користан
Путин је навео да је у заједничкој изјави самита наглашен значај директног дијалога сукобљених страна на истоку Украјине.
„Усвојен је завршни заједнички документ који је потврдио да не постоји алтернатива строге и доследне примене Минских споразума од 12. јануара 2015. године“, саопштио је Путин.
Председник Русије је констатовао „отопљавање“ у решавању кризе у Украјини.
„Да ли постоји отопљавање? Мислим да постоји“, рекао је руски лидер. „Како? Прво, већ је извршена размена затвореника. То се догодило. Постигли смо повлачење снага на три пункта. То се догодило. Срели смо се сада у нормандијском формату и разговарали о веома важном широком спектру питања, а по многима од њих смо постигли напредак. То се догодило“, објаснио је Путин.
Он сматра да нам „све ово заједно даје основа да верујемо да се процес развија у правом смеру“. Путин је, такође, нагласио да ће Русија учинити све да се сви проблеми и нерешена питања коначно реше.
Зеленски: Спремни за реализацију споразума из Париза
На конференцији за медије председник Украјине Владимир Зеленски је изјавио да је на састанку покренуо питање поновног преузимања контроле над границом са Русијом од стране Кијева и да се нада да ће се вратити на ово питање на следећем састанку за четири месеца.
Зеленски је навео да је Кијев спреман да реализује споразуме постигнуте у Паризу, али да је то „двосмерна улица“.
„Надамо се да ће се сви споразуми поштовати, али схватамо да ће само конкретне акције бити потврда спремности свих за мир. Ми смо, са своје стране, спремни да реализујемо споразуме, али то је двосмерна улица“, изјавио је Зеленски.
Зеленски је, такође, истакао да никада неће пристати на федерализацију Украјине и неће дозволити притисак на спољну политику земље.
„Украјина је унитарна држава, то је непроменљиви члан Устава Украјине и неприкосновени принцип постојања државе“, рекао је Зеленски.
Коментаришући одржавање избора у Донбасу, Зеленски је рекао да су локални избори у Донбасу могући само према украјинском закону и стандардима ОЕБС-а.
Он је саопштио да је на састанку лидера „наглашена потреба за повлачењем свих страних формација и војне технике“.
Зеленски је додао и да не разуме како да контролише поштовање потпуног примирја у Донбасу, пошто су се раније такви споразуми нарушавали.
Украјински лидер је додао и да је на састанку са руским колегом разговарао о транзиту гаса.
„На билатералном састанку са председником Руске Федерације разговарао сам о томе (транзиту гаса). Чини ми се да смо деблокирали то питање. И сада ће се на нивоу саветника разматрати могућност, формат, обим, цена и други детаљи споразума о транзиту гаса, јер је то веома важно за све“, објаснио је Зеленски.
Председник Русије је, са своје стране, саопштио да би гас за Украјину могао бити 25 одсто јефтинији него сада, „уколико се договоримо о заједничком поштеном раду“.
Продуктиван састанак
На конференцији за штампу на крају састанка председник Француске Емануел Макрон изјавио је да сама чињеница да се лидери налазе један поред другог, показује кредибилно поновно покретање мировних преговора. Макрон је поздравио „политичку храброст“ украјинског председника, за којег је састанак у „нормандијском формату“ био први.
„Данас је заиста постигнуто много. Ово је први сусрет председника (Русије Владимира) Путина и председника Зеленског од априла 2019. године након избора господина Зеленског. И хтео бих да се захвалим на овој истинској одлучности и храбрости коју је показао у непосредном решавању сукоба у својој земљи“, рекао је Макрон на конференцији за новинаре.
Дискусије на састанку „нормандијске четворке“ омогућиле су напредак у многим питањима у решавању украјинске кризе, укључујући размену заробљеника, додао је француски председник. Према његовим речима, од решавања ситуације у Украјини зависи стабилност европског континета и изградња нове архитектуре. Он је истакао да би нови састанак у „нормандијском формату“ требало да буде одржан у року од четири месеца, али није навео тачан датум састанка.
Немачка канцеларка Ангела Меркел је рекла да су се лидери „четворке“ договорили да постоји потреба координисања политичких корака за одржавање локалних избора у Донбасу. Она је истакла да су сви учесници самита показали добру вољу за политичким решавањем ситуације у Донбасу. Немачка канцеларка је навела да су се лидери „нормандијске четворке“ на састанку у Паризу сложили да се придржавају Штајнмајерове формуле.
„Уз све проблеме које реално посматрамо, веома сам задовољна овим сусретом“, закључила је Меркелова.