Синиша Мали је навео да су највеће повећање плата од 15 одсто добиле медицинске сестре, затим следе доктори са 10 одсто повећања, а толико су добили и истраживачи у научно-истраживачкој делатности и запослени у установама културе.
Девет одсто више су добили запослени у високошколским установама и установама основног и средњег образовања, предшколским установама, као и запослени у установама социјалне заштите. Запослени у државној управи су добили по осам одсто повећања плата, наводи се у саопштењу Министарства финансија.
Као пример повећања плате, министар је навео да је нето плата медицинске сестре, без минулог рада, у октобру 2019. године износила је 42.819,00 динара, а у новембру износи 49.242,00 динара, док је основна плата доктора специјалисте у октобру износила 87.518,00 динара, а новембарска плата је 96.269,00 динара.
Мали је истакао да је, захваљујући добрим резултатима, створен фискални простор за повећање плата, као и да се на тај начин подиже животни стандард грађана Србије.
„Повећали смо и минималну цену рада, тако да ће она од 1. јануара бити већа за 3.000 динара. Тако подстичемо и веће зараде у приватном сектору, где такође ради велики број грађана Србије. Самим тим, очекујемо да просечна плата већ у децембру буде око 500 евра. То је обећање које смо дали и које је можда некима звучало недостижно, али које ћемо успети да испунимо“, истакао је Мали.
Додао је да добре резултате потврђују и светске финансијске институције и рејтинг агенције, као и да ће у петак једна рејтинг агенција објавити ревизију српског кредитног рејтинга.