То сазнаје „Јутарњи лист“ и додаје да је исти суд раније донео пет правоснажних пресуда у којима је пресудио да узвик „За дом спремни“ представља незаконито понашање.
Како се наводи, ова најновија одлука још није послата из суда и још није коначна, јер је заустављена у евиденцији судске праксе, посебном судском одељењу које анализира сваку нову пресуду и утврђује да ли је она усклађена са претходним пресудама тога суда које су се тицале истог питања, али и пресудама Европског суда у Стразбуру и Суда ЕУ.
Као највиши суд у прекршајној грани судства, Високи прекршајни суд надлежан је и за уједначавање судске праксе у Хрватској.
Портпаролка Високог прекршајног суда Гордана Коротај рекла је, одговарајући на питање у којој је фази предмет Марка Перковића Томпсона и да ли је тачно да га је трочлано веће тог суда ослободило, да не може да даје информације о том предмету док се пресуда не пошаље са суда.
У случају да се због неусклађености са ранијим пресудама заустави новодонета пресуда, сазива се општа седница судског одељења у чију надлежност припада и спорна пресуда.
То одељење има девет судија који би требало да расправљају о спорној пресуди и њеној утемељености и ако већина судија заузме став да је трочлано судско веће у случају Томпсон погрешило и донело пресуду супротну досадашњој пракси Високог прекршајног суда о поздраву „За дом спремни“ предмет ће се вратити истом већу на поновно одлучивање.
Уколико се на седници судског одељења за јавни ред и мир већина судија сложи да је са донетом ослобађајућом пресудом за Томпсона све у реду, она постаје правоснажна и шаље се странкама.
Како се додаје о Томпсоновом предмету ће се на Високом прекршајном суду још неко време већати.
„Јутарњи лист“ додаје да није имао увид у пресуду трочланог већа Високог управног суда које је ослободило Томпсона, па не зна на који је начин то веће аргументовало свој став да узвикивање поздрава „За дом спремни“ на почетку „Бојне Чавоглаве“ није кршење закона.