„Ми смо другачији људи, слободни, демократски. Схватамо да тамо живе Украјинци. И ми поштујемо грађане Украјине... Неће бити никаквог масакра... Ми смо другачија влада. За нас је најбитнији људски живот. Стога, не видим такве закључке“, истакао је Зеленски у интервјуу за телевизију „1+1“.
Раније је председник Русије Владимир Путин изјавио да би у Донбасу могла да се догоди друга Сребреница ако Кијев успостави контролу над границом са Русијом, а да пре тога не осигура заштиту грађана Донбаса.
Треба променити услове Минских споразума
Председник Украјине Владимир Зеленски сматра да се неке тачке Минског споразума могу променити, а посебно оне које се односе на граничну контролу.
„Прошле су четири године од Минска. Све се мења у нашем животу. И ми схватамо да нисмо ми, као администрација, потписали Минск, али смо ми, као влада, дужни да испунимо услове на које је влада тада пристала“, рекао је Зеленски.
„Али сигуран сам да неке ствари можемо да променимо и да ћемо променити, јер управо предаја украјинске државне границе под нашу контролу после избора — то дефинитивно није наш став“, истакао је украјински председник.
Раније је званични представник Кијева у политичкој подгрупи Алексеј Резњиков изјавио да ће Украјина до следећег „нормандијског“ самита припремити амандмане на Минске споразуме о решавању ситуације у Донбасу. Представник Русије у минској контакт-групи Борис Гризлов назвао је то провокацијом која може да искомпликује ситуацију. Путин је на самиту у Паризу навео да Минск не може да се преправља: све тачке су повезане и све се може изгубити.
Зеленски је на „нормандијском самиту“ у Паризу изјавио да инсистира на томе да се украјинској војсци преда контрола границе са Русијом пре одржавања избора у Донбасу. Председник Русије Владимир Путин подсетио је да је Минским споразумима прво предвиђено одржавање избора, а затим одлука о граници.
Договор о Донбасу могућ
Зеленски је, такође, рекао да је на састанку са руским лидером у Паризу схватио да је почео дијалог и да стране могу да се договарају о решавању ситуације у Донбасу.
„Јасно сам схватио да смо започели дијалог, да можемо да се договарамо. То неће бити брзо, али ће бити“, рекао је Зеленски.
Он је додао да је Путину приликом сусрета пружио руку, јер је „без тога немогуће започети дијалог“.
По завршетку „нормандијског самита“ у Паризу издата је заједничка изјава. Осим тога, лидери Русије, Украјине, Немачке и Француске одлучили су да се поново састану за четири месеца.
„Нормандијски формат“
Такозвани „нормандијски формат“ преговора о Украјини постоји од јуна 2014. године. Тада су, током обележавање 70. годишњице искрцавања савезника у Нормандији, лидери Русије, Украјине, Француске и Немачке први пут разговарали о решавању сукоба у Донбасу. Од тада је одржан низ телефонских разговора и самита, као и контаката министара спољних послова.
Први самит за три године у „нормандијском формату“ (Русија, Украјина, Француска и Немачка) одржан је у Паризу 9. децембра 2019. године.
У заједничкој изјави усвојеној на крају састанка наглашава се да Мински споразуми остају основа за рад у „нормандијском формату“. Документ предвиђа повлачење снага на три нова пункта у Донбасу до краја марта 2020. и отварање нових контролних пунктова у року од 30 дана. Осим тога, лидери „нормандијске четворке“ позвали су на примирје и размену заробљеника према формули „сви за све“ до краја године.