Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова назвала је хајком понашање власти Естоније према новинарима Спутњика који раде у тој земљи, иако они нису прекршили ни законе те земље, нити професионалну етику.
„Та хајка, права хајка која се тренутно води не само против организације Спутњик Естонија, него и сваког запосленог, који тамо ради – је недопустива. Ставите се у њихову кожу, као што данас носите те прслуке са натписом Спутњик“, рекла је Захарова на прес-конференцији.
„Како је сад новинарима који уместо да се спремају за празнике и истовремено квалитетно обављају свој посао, размишљају о својој будућности. Они не крше ниједан закон, ни земље у којој живе, нити закон повезан за професионалном етиком“, оценила је она.
Извршни директор МИА „Русија севодња“ Кирил Вишински раније је покренуо акцију у знак подршке порталу Спутњик Естонија. Симболи акције под називом #СпутникСила су гирја (тег) наранџасте боје (симболизује боје Спутњика), на којој је на енглеском језику написано „Got You Covered!“ и наранџасти прслук. Акцији су се већ придружили члан Комитета за међународна питања Држване думе Русије Јевгениј Примаков, новинар Армен Гаспарјан, шеф Фонда за заштиту националних вредности и шеф Комисије Јавне коморе Русије за развој информационог друштва, медија и масовних комуникација Александар Маљкевич.
Раније је високи извор у Москви саопштио Спутњику да „иза прогона новинара Спутњика у Естонији стоје британски покровитељи“. Запослени у Спутњику Естоније прошле недеље су добили писма из полиције и правосудних органа са директним претњама да ће против њих бити покренут кривични поступак уколико до 2020. године не прекину да раде за МИА „Русија севодња“. Наводи се да су последњих месеци запослени у Спутњику Естоније више пута позивани у полицију на информативне разговоре, током којих им је препоручено да напусте ТУ агенцију. Естонија је једина балтичка држава у којој постоји редакција Спутњика. У њој је запослено 35 људи, а њих 33 су држављани Естоније. Они су склопили уговор о раду са МИА „Русија севодња“. Агенција сваког месеца у буџет земље уплаћује порез у износу од скоро 30.000 евра.