„Информације обавештајних служби које смо имали и које сматрамо врло значајним указивале су на то да су се Сулејмани и они са којима је био у завери припремали да наредних дана убију велики број америчких дипломата и војника“, рекао је О’Брајан за „Фокс њуз“.
О’Брајан је додао да је Сулејмани од самог почетка био умешан у ирански нуклеарни програм.
Он је истовремено нагласио да Сулејманијева ликвидација не противречи принципима председника Доналда Трампа.
„Председник сматра да слабост провоцира, а ја сматрам да у историји можемо пронаћи много сличних примера. Ова идеја била је камен темељац спољне и националне политике у области безбедности за председника Трампа“, закључио је амерички званичник.
Ескалација ситуације на Блиском истоку
Крајем децембра америчке снаге извеле су напад на шиитске објекте покрета Катаиб Хезболах у Сирији и Ираку. Пентагон је саопштио да је то био одговор на напад те групе на ирачку базу у близини града Киркук.
Након тога присталице покрета покренуле су напад на Амбасаду САД у Багдаду.
У ноћи 3. јануара, Сједињене Америчке Државе извеле су операцију на подручју багдадског аеродрома у којој су погинули ирански генерал Касем Сулејмани и заменик лидера ирачких шиитских устаничких снага Абу Махди ел Мухандис. Вашингтон их сматра умешаним у организацију напада на Амбасаду САД у Багдаду.
Врховни вођа Ирана Али Хамнеи обећао је да ће се осветити Сједињеним Америчким Државама за Сулејманијеву смрт. Амерички председник Доналд Трамп обећао је након тога да ће нанети „брз и снажан удар“ на 52 циља у Ирану ако Американци буду нападнути.