„Веома смо забринути због чињенице да о обавезама и споразумима које је Бугарска преузела на себе у сфери националне безбедности сазнајемо од заменика државног секретара САД, а не од бугарских институција. Када је реч о сарадњи у сфери одбране, усагласили смо ’мапу пута‘ у трајању од 10 година. ’Мапа пута‘ је усмерена на модернизацију одбрамбених способности Бугарске. То се одвија иза леђа бугарских институција и грађана ове земље“, рекао је Петков.
Према његовим речима — Влада Бугарске не одговара на питања које конкретно обавезе земља преузима на себе када је реч о усаглашеној „мапи пута“, шта ће тиме добити и колико новца ће бити утрошено.
Америка се противи изградњи другог крака „Турског тока“
Заменик америчког државног секретара Дејвид Хејл је прошле недеље у интервјуу за Бугарски национални радио рекао да су САД и Бугарска успеле да се договоре о формирању „мапе пута“ о сарадњи у сфери одбране у трајању од 10 година.
Амерички дипломата је рекао да се нада да ће се наставити дијалог између америчког председника Доналда Трампа и премијера Бугарске Бојка Борисова по питању енергетике, безбедности и одбране.
Хејл је том приликом истакао да се САД противи изградњи другог крака „Турског тока“, јер је пројекат у потпуности за Русију инструмент помоћу кога може да подели Европу.
„’Северни ток 2‘ и други крак ’Турског тока‘ дестабилизују Украјину, јер је то прилика за Русију да гасоводи заобиђу територију Украјине. Сматрамо да је то за Русију још једно средство за вршење политичког притиска на Европу и да на тај начин допринесе нестабилности“, истакао је Хејл.