Чак и немачки медији истичу да руска држава има огроман потенцијал у пољопривреди и да је Русија директан конкурент Европској унији и САД у извозу пшенице.
Игор Абакумов, ванредни професор Пољопривредне академије и шеф Организационог одбора Удружења пољопривредних новинара, наводи да је недавно руска Влада пред аграрно-индустријски комплекс поставила прилично амбициозан задатак — да до 2024. године обезбеди извоз руских производа у износу од 40 до 45 милијарди долара.
„Ово је веома велика сума, имајући у виду да је 2019. године тај износ био приближно 25 милијарди долара. Ми углавном извозимо жито. То је наш главни извозни производ, наш понос. Русија је највећи светски извозник пшенице и трећи највећи извозник жита на свету. Ово су значајна достигнућа у последњих 20 година, имајући у виду да је до тада Русија увозила жито из Канаде, САД, Бразила и Француске. Дакле, у Русији је за то кратко време створена озбиљна индустрија. Треба имати у виду да се од житарица не праве само хлеб и пецива, кондиторски производи и кексићи, већ је то, пре свега, и храна за стоку: за краве, за бикове, за свиње, за живину и друге домаће животиње. Дакле, самим тим, житарице су и млеко и месо. То је главни извор животињског протеина за становништво. Стога је руско тржиште у потпуности обезбеђено храном“, каже Абакумов.
Извоз пољопривредних производа расте најбрже
Експерт додаје да Русија извози око 40 милиона тона разних врста житарица: пшеницу, соју, кукуруз и уљану репицу.
„Први пут смо изашли на тржиште кукуруза. До сада је Русија куповала кукуруз, а сада смо ушли на светско тржиште и у потпуности себе обезбеђујемо тим производом. Иза тога стоји гигантска пољопривредна индустрија, селекција, напори научника… Урађена су озбиљна државна научна истраживања, постигнута су озбиљна достигнућа у узгоју нових сорти житарица, а неке сорте пшенице данас су најбоље на свету“, каже за Спутњик Абакумов.
Русију је у Берлину представљало више од 250 компанија, међу којима је и произвођач поврћа „Рост“. Стручњак за маркетинг те компаније Наталија Федосејева рекла је за немачке медије да последњих година руска пољопривреда бележи велики раст и да су у томе доста помогла финансијска подршка државе и ограничења увоза, док истовремено немачки медији констатују да су руске контра-санкције снажно погодиле немачке сељаке и да је због тога дошло до пада извоза меса и млека из те земље.
Експерти објашњавају да је у Русији посебно повећана производња свињског меса, што у потпуности покрива потребе земље, док је увоз готово заустављен. Локална производња такође покрива потражњу живинског меса.
Абакумов истиче да је потенцијал руске пољопривреде — огроман.
„Најзанимљивије је да је извоз руске хране премашио извоз оружја. То говори да се приоритети државе постепено мењају када је реч о приходима у државни буџет. Ако је некад оружје било главни део прихода буџету, данас наоружање прелази у други план. Ово сугерише да се и свет мења. Оружје, ма колико добро и потребно било, увек је намењено за уништење човека, док је храна неопходна за живот човека… Потребна је деци како би одрасла и била здрава. Ако деца добро и квалитетно једу од детињства, онда су здрава целог живота и такође касније рађају здраву генерацију. Ово говори о томе да Русија мало мења своје приоритете — са одбрамбене индустрије на аграрни и прехрамбени сектор“, истиче Абакумов.
Храна без ГМО и руски комбајни
Пољопривредни сектор у Русији је добио врло озбиљан подстицај за развој и сада задовољава своје потребе када је реч о готово свим пољопривредним прехрамбеним производима. То су и свињетина и производи од поврћа и многи други. Једино где земља није достигли тако висок ниво јесте производња говеђег меса и млека.
Абакумов наводи да Русија извози жито у Европу, а пре свега у Северну Африку и Источну Азију. Европи углавном испоручује нове сорте жита за производњу макарона и других тестенина. Такође, Европа купује и руску пилетину.
„Узгој живине у последњих 20 година у Русији је вишеструко повећан и сада Европа од нас купује пилетину и производе од те врсте меса. Купују, углавном, замрзнуту пилетину, али то чине са задовољством, јер у нашој пилетини нема ништа синтетичко, пре свега нема антибиотика, што је веома важно, јер је то у свету веома озбиљан проблем“, напомиње Абакумов.
Поред тога, Русија у више од 50 земаља извози и комбајне, који су, како наводи експерт, веома квалитетни и добри.
„Недавно је Русија почела да продаје комбајне чак и оним земљама у којима се већ производе. Продавала их је САД, а почела је да их продаје и Немачкој. Ростовска фабрика за производњу комбајна „Ростсељмаш“ је произвела комбајне светске класе, који су на сајму у Хановеру прошле године награђени сребрном медаљом, као најбољи модел године, у погледу комбинације цене и квалитета. Ти комбајни су у рангу са другим светским брендовима, који већ имају традицију стару 200, 300 година“, закључио је Абакумов.