„Радимо са Русијом на заустављању напада снага сиријског режима. Русија овде има важну мисију“, рекао је турски министар спољњих послова Мевлут Чавушоглу за телевизију НТВ.
Према његовим речима — Турска је одговорила и наставиће да реагује у случају напада на своју војску у Идлибу.
„То нећемо толерисати“, додао је турски министар.
Чавушоглу је, такође, навео да турска страна обавештава Русију о пребацивању својих трупа у сиријском Идлибу.
„Наши посматрачки пунктови у Идлибу постављени су како бисмо надгледали примирје. Циљ наших војника послатих тамо су да учврсте те пунктове, то је наше природно прaво. Рекао сам јуче (министру спољних послова Русије Сергеју) Лаврову да увек обавештавамо о томе Русе, како грешком не би дошло до сукоба са Русијом. Такво информисање мора да постоји“, нагласио је Чавушоглу.
Турски министар је додао да Астана остаје важна платформа, али да због оваквих напада почиње да губи смисао. Турска страна је у контакту са руским колегама и потребно је да се „што пре зауставе напади режима“, додао је он.
Раније је Турска саопштила да је у гранатирању сиријских Владиних снага у Идлибу погинуло пет турских војника и три цивила.
Ситуација у Идлибу
Према договору представника Русије, Ирана и Турске, који је постигнут у мају 2017. године на преговорима у Астани (сада Нурсултан), у Сирији су формиране четири зоне деескалације.
Територија три зоне је током 2018. године прешла под контролу Дамаска. Четврта зона, која се налази у провинцији Идлиб и деловима суседних провинција Латакије, Хаме и Алепа и даље није под контролом сиријских власти. Њен највећи део држе терористи Нусра фронта. Тамо су стални сукоби милитаната и владиних снага.
Русија и Турска су у Сочију потписале у септембру 2018. године споразум о стварању демилитаризоване зоне у Идлибу, где је смештено више десетина различитих формација. Највећа од њих је савез проруских група Национални фронт ослобођења и Нусра фронт, укупно око 30 хиљада милитаната.
Сиријска војска је 26. јануара покренула је офанзиву на западу Алепа због свакодневних бомбардовања од стране терориста на стамбене четврти града, у којима је погинуло на десетине цивила. Дан касније армија је успела да се пробије кроз прве линије одбране.
Три дана касније, војска Башара ел Асада ослободила је од терориста град Марет Нуман, који је био под контролом милитаната од 2012. године и био је једно од њихових највећих упоришта.
Због ескалације у Идлибу, Анкара и неки њени партнери оптужују Дамаск и Москву да изводе нападе на хуманитарне објекте и турске војнике. Русија и Сирија су више пута изјављивале да су узрок нестабилности у региону акције терориста.