Трамп је данас на Твитеру саопштио да ће „амерички амбасадор у Немачкој Ричард Гренел бити вршилац дужности директора Националне обавештајне службе“.
Директор Националне обавештајне службе истовремено координира рад 17 специјалних служби, које се налазе у оквиру америчке обавештајне службе. Ту спадају Централна обавештајна агенција (ЦИА), Национална безбедносна агенција (НСА), федерални истражни биро (ФБИ), ресорне службе Стејт департмента, Пентагона, Министарства финансија, Министарства енергетике, као и друга одељења.
Како би се избавио префикса „вршилац дужности“, Гренелу ће бити потребна подршка Сената, у шта не треба сумњати.
Репутација најскандалознијег дипломате
Гренел је именован на место амбасадора САД у Берлину у мају 2018. године. За кратко време рада у Немачкој успео је да поквари односе са свим истакнутим политичарима и бизнисменима и да заслужи репутацију једног од најскандалознијих дипломата.
На пример, у јуну 2018. године Министарство спољних послова Немачке оптужило је Гренела за мешање у унутрашње послове те земље.
Пола године након тог догађаја, лист „Шпигел“ прогласио је Американца за персону нон грата и „намесника императора у Немачкој“, кога избегава чак и немачка канцеларка Ангела Меркел. Разлог за то су Гренелове писмене претње немачким компанијама, због подршке изградњи гасовода „Северни ток 2“.
Шест месеци касније, Гренел је изјавио да Немачка не би требало да штеди на одбрани, јер је „Русија на прагу“. У децембру прошле године, дипломата је саопштио да је Европа „захвална“ за санкције које је Америка увела против гасовода.
Гренел реализује Трампову политику
Иако су односи САД и Немачке „дотакли дно“, Трамп је ипак задовољан Гренеловим радом.
„Ричард је упечатљива фигура која подржава Трампа и реализује његову политику 'Make America Great Again'. Поред тога, он је ипак убедио Немачку да мало више улаже у издржавање НАТО-а. Међутим, именовање Гренела на место директора Националне обавештајне службе изгледа неочекивано“, сматра политички аналитичар Малек Дудаков.
Исто мишљење дели и немачки аналитичар Александар Рар, који сматра да именовање Гренела изгледа мало чудно, јер он званично нема искуства у раду са обавештајним службама.
„На дужности координатора свих обавештајних служби САД треба да буде човек који је веома одговоран, који је у стању да размишља хладнокрвно и суздржава емоције. Међутим, Гренел је импулсиван човек, који је беспоштедно нападао немачку владу“, објашњава Рар.
Експерт сматра да је рад Гренела користан, јер је показао реалан однос Трампове администрације према Немачкој.
„Ту нема речи ни о каквој сарадњи. Однос САД према Немачкој претворио се у војну хијерархију. Американци се не саветују са савезницима, него издају наређења. Гренел је реализовао такву политику. Немци су називали Гренела злим надзорником Немачке“, подсећа саговорник.
Лојалност изнад сексуалне оријентације
Рар истиче да Трамп има на располагању све мање поузданих људи, јер су скоро сви саветници за безбедности, који су морали радити у тајности, пребегли демократама и одавали Трампове тајне.
Ескперт подсећа на скандал са бившим саветником за националну безбедност Џоном Болтоном, који је спреман да сведочи на суду против свог бившег шефа.
Сличног мишљења је и директор Фонда за проучавање САД Јуриј Рогулев. „Трампу је важно да постави лојалне људе на високе дужности због тога што су многе скандалозне ствари раније процуреле у медије. Гренел је један од њих“, истиче он.
Стручњаци скрећу пажњу и на чињеницу да је Трамп, који се придржава конзервативних ставова, именовао на високу дужност отвореног припадника ЛГБТ популације.
„Међутим, питање лојалности овде је превагнуло над питањем сексуалне оријентације“, сматрају они.
Рар објашњава да су тврдње о припадности ЛГБТ популацији понекад само покушаји политичара да се прикажу као толеранте и неконзервативне особе, јер то привлачи пажњу медија и позитиван став према тој особи у друштву.
„Гренел не скрива своје политичке амбиције. Након ангажовања на месту директора Националне обавештајне службе, имаће могућност да уплови у воде 'велике политике', па чак и да учествује у председничким изборима 2024. године“, додао је Дудаков.
Нема промене у сарадњи са Москвом
Рогулев сматра да Москва не треба да очекује неке промене у принципу рада америчких обавештајних служби са Русијом.
„Американци сарађују са Русима само када имају неку корист. Не треба рачунати на нешто више од тога“, закључује стручњак.