У свом обраћању на 43. сесији Савета за људска права која се одржава у Палати нација Ђукановић је указао на ситуацију у Црној Гори након усвајања Закна о слободи вероисповести. Он је рекао да се тим Законом на либералан начин, у складу са најсавременијим легислативним стандардима, учвршћује слобода вероисповести, уређује правни положај верских заједница и гарантује уставни принцип одвојености цркве од државе.
Он је навео да је поступак израде закона трајао 5 година, уз инклузиван дијалог са свим заинтересованим странама, укључујући све верске заједнице у земљи и релевантне међународне организације, у првом реду Венецијанску комисију чије су препоруке у потпуности прихваћене.
Ђукановић је поновио да је овим законом замењен онај из 1977. године из периода комунистичке Југославије.
"Међутим, већ у припреми, а посебно након његовог усвајања Црна Гора се суочила са оптужбама од стране само једне верске заједнице, и са бруталном медијском кампањом доминантно из ближег окружења, с вештим манипулацијама и покушајима да се држава оптужи да намерава да отима црквену имовину и мења њихову вишевековну намену. Уз то, у међународним форумима, укључујући и овај дом, могле су се чути оптужбе да Црна Гора спроводи политику дискриминације и крши верске слободе", казао је Ђукановић.