У прву петорку по обиму извоза оружја ушле су Сједињене Америчке Државе, Русија, Француска, Немачка и Кина. Најзначајнији раст продаје у последњих пет година, у поређењу са периодом 2010-2014. показале су Сједињене Америчке Државе (23 одсто) и Француска (72 одсто). Истовремено, обим извоза руског оружја за наведени период је, према подацима СИПРИ-ја, смањен за 18 одсто.
„Смањење обима испорука руског оружја у Индију (главног купца оружја из Русије) довело је до наглог пада обима руског извоза оружја. Повећање руског извоза оружја у Египат и Ирак није могло да надокнади пад укупне продаје у периоду 2015–2019“, наводи се у извештају Александре Куимове, истраживача у СИПРИ-јевом Програму за оружје и војне издатке.
У прошлогодишњем извештају Института о извозу оружја за 2014-2018. годину већ се говорило о смањењу обима испорука руске одбрамбене индустрије за 17 одсто. Прес-служба „Ростеха“ тада је саопштила да ти подаци нису тачни, јер је у последњих десет година порасла продаја у области војно-техничке сарадње.
Према новом извештају, Јужна Кореја се први пут нашла на списку десет највећих извозника оружја, а њена продаја порасла је за 143 одсто у поређењу са периодом 2010-2014. Извоз оружја из Израела порастао је за 77 одсто и достигао рекордан ниво.
Извоз оружја на Блиски исток се у периоду 2015-2019. повећао за 61 одсто. Највећи увозник у овом региону је Саудијска Арабија.