Милиони деце налази се код куће, јер су школе и вртићи затворени, а многи су почели да остављају ручно цртане поруке подршке борби против епидемије у својим деловима града.
Иницијативу је покренуло неколико мајки у Барију у Пуљи преко друштвене мреже Фејсбук, а она се након тога проширила на читаву земљу.
На балконима, излозима и улицама, као и на друштвеним мрежама, појавили су се цртежи дуга и поруке „Све ће бити у реду“.
Градоначелница Рима Вирџинија Раџи придружила се кампањи на друштвеним мрежама која је покренута у циљу ширења позитивних порука и на тераси градске скупштине надомак Римског форума окачила транспарент на којем је написано „Све ће бити у реду“.
IL MASSIMO DI VIRGINIA PER ROMA «Andrà tutto bene» Raggi espone striscione in Campidoglio https://t.co/KQCqs81zdl @ilmessaggeroit
— Michele Gaultier (@GaultierMichele) March 12, 2020
Италија, европска држава која је најтеже погођена коронавирусом, првог викенда изолације суочила се са неуобичајеном тишином, пустим улицама и затвореним радњама, а њено искуство могло би бити корисно другим државама, истакли су италијански званичници.
Након што је проглашена пандемија коронавируса, земље широм Европе следе драстичне мере које је увела Италија затварајући границе, обустављајући рад школа и канцеларија, уз забрану јавних окупљања како би се спречило даље ширење вируса.
Према речима званичника Италије, шетња није забрањена у оквиру пооштрених мера за сузбијање коронавируса, међутим истичу да је најбоље остати код куће.
Апотеке, супермаркети и продавнице са прехрамбеним производима и другом неопходном робом наставиће са радом, као и механичари, водоинсталатери, банке и јавни превоз. Испред супермаркета често се стварају редови јер је број људи који може боравити у истом тренутну у тим радњама ограничен.
Проток робе није обустављен и упркос забринутости грађана у прехрамбеним продавницама није дошло до несташице хране.
Званичници оцењују да ће „појединци, заједнице и економија земље“ осетити велике последице „изолације“.
Власти Рима и Милана данас су затвориле поједине паркове да би спречиле окупљање људи, али су велике зелене површине, као што је парк чувене римске виле Боргезе, отворен за посетиоце који међу собом морају бити на раздаљини од најмање једног метра.
Прочитајте још: