„Као одговор на неприхватљиву нуклеарну ескалацију иранског режима, америчко Министарство трговине додало је пет иранских научника на санкциони списак“, рекао је Помпео.
Према његовим речима, свих пет научника учествовали су у развоју нуклеарног оружја до 2004. године и још увек раде за иранску Владу.
Он није саопштио имена тих научника.
Помпео је додао да са становишта Америке „остаје много питања о неоткривеним детаљима протеклих нуклеарних активности Ирана“.
Када је реч о ставу Москве, она је апеловала на Вашингтон да донесе одлуку о моменталном укидању санкција које крше фундаментална људска права у Ирану и истакла да светска пандемија није тренутак за свођење геополитичких рачуна.
Из Москве су истакли да је и у овако тешким условима Техеран одлучан да се придржава Заједничког свеобухватног акционог плана када је реч о решавању ситуације око нуклеарног програма Ирана.
Раније је ирански амабасадор у Русији Казем Џалали изјавио да ће Техеран остати веран Споразуму о неширењу нуклеарног наоружања и нема намеру да напусти Заједнички свеобухватни акциони план о иранском нуклеарном програму.
Споразум о решавању проблема иранског нуклеарног програма
Иран и „шесторка“ међународних посредника (Русија, САД, Велика Британија, Кина, Француска и Немачка) закључили су 14. јула 2015. године историјски споразум о решавању дугогодишњег проблема иранског нуклеарног програма — Заједнички свеобухватни акциони план, чија имплементација скида са Ирана економске и финансијске санкције које су раније увели СБ УН, САД и Европска унија. План је ступио на снагу 16. јануара 2016. године.