Са нешто више од милион и 200 хиљада житеља Казањ је шести град у Русији по броју становника. Овде се преплићу две велике културе – руска и татарска.
Престоница Татарстана је пример међурелигијске толеранције, где вековима ислам и хришћанство коегзистирају у миру и хармонији и где се цркве граде тик поред џамија.
Постоји неколико верзија о пореклу имена овог града. Легенда каже да је чаробњак посаветовао локално становништво – волшке Бугаре – да подигну град на месту на коме ће у котлу укопаном у земљу прокључати вода без ватре. Вода је, легенда каже, прокључала на обали језера Кабан, где је подигнут нови град, који је добио име по речи „казан“ и од тада овде живот непрестано кључа.
Срце града је Казањски кремљ, који је у 16. веку изградио Иван Грозни... Ту се налази и главна џамија Татарстана и једна од највећих у Европи – Кул Шариф џамија.
Али приповедање о Казању, трећој престоници Русије, не може бити потпуно без приче о Икони Казањске Богородице, најцењеније међу православним Русима, којој се изгубио сваки траг.
Данас се Казањ сматра једним од најудобнијих градова за живот у Русији и једним од најуређенијих. Има развијену привреду и индустрију, а управо у овом граду су произведена и три војна хеликоптера Ми-17В-5, које је Србија недавно набавила од Русије.
Новинарка Спутњика Оливера Икодиновић у видео-блогу „Моја Русија“ води вас сваке друге недеље на вама позната, али и скривена места Москве и Русије. Завирите са нама у различите кутке Русије и њене престонице, упознајте њихове лепоте и традицију и осетите дух земље и душу Руса.