Након што је ФЕД 23. марта објавио да планира неограничену куповину обвезница и неограничено штампање америчке валуте, курс долара је наредног дана ослабио, док се руска валута значајно учврстила на Московској берзи – средином дана долар је ослабио за 1,8 одсто и вредео је 78,1 рубаља.
Раст вредности руске рубље у односу на америчку валуту експерти повезују са слабљењем курса долара на светском нивоу. Наиме, индекс DXY потонуо је за скоро 1,5 одсто, показују подаци међународне берзе.
Стручњаци сматрају да је оваква ситуација повезана са саопштењем америчког ФЕД-а, који игра улогу централне банке у земљи.
„Федерални комитет за операције на отвореном тржишту откупиће државне хартије од вредности и државне хипотекарне хартије од вредности у количинама потребним за одржавање стабилног функционисања тржишта“, наводи се у саопштењу ФЕД-а.
Како се очекује, оваква политика требало би да повећа новчану масу у економији и да помогне да се повећа раст стопе БДП-а.
Истовремено, овакви кораци ФЕД-а ризикују да дугорочно ослабе долар, прогнозирају експерти.
„Након пораста у протекле две недеље, долар сада бележи пад. Због панике на тржишту услед вируса корона, инвеститори су масовно куповали доларе. Сада су спуштање каматних стопа на нулу и најаве неограничене куповине корпоративних обвезница поставили темеље за слабљење потражње за доларом“, сматра стручњак Алексеј Кириенко.
Инвеститори оптимистични
Глобални инвеститори позитивно су реаговали на одлуку америчких Федералних резерви. Након пада у последњих неколико седмица, индекси на берзама већине земаља бележиле су сигуран пораст 24. марта.
„Федералне резерве чине све што је могуће да се не уруши тржишта дуга. Такви потези утичу на расположења глобалних инвеститора. Због тога су они прихватили саопштење ФЕД-а као позитиван тренд, што је довело до пораста индекса на берзама и низа валута“, истиче експерт са Института за примењена економска истраживања Александар Абрамов.
Поред слабљења долара, одлука ФЕД-а могла би довести и до наглог скока инфлације у земљи, додаје стручњак.
„Постоји могућност наглог скока раста потрошачких цена, и то се може десити када се најмање очекује“, закључује Абрамов.
Прочитајте још: