Најтежа ситуација је у држави Њујорк, где је оболело више од 33.000 особа, а преминуло је више од 786 људи. Стварају се и нова жаришта вируса, попут Луизијане, где је 4.000 људи заражено, а преминула је 151 особа.
Најкритичнији град у тој држави је Њу Орлеанс, у ком је корона однела 73 живота, а додатну бојазан изазива то што су градске власти саопштиле да од следеће недеље неће имати довољно респиратора за оболеле.
Корона хара Америком
Читаве Сједињене Државе тренутно се суочавају са несташицом медицинске опреме (маски, рукавица, дезинфекционих средстава) и респиратора.
Мере заштите од епидемије зависе од државе до државе, због различитог развоја ситуације. Док корона односи више од сто живота дневно у урбаним срединама, оне руралне, попут Северне и Јужне Дакоте и Ајдаха, немају велики број оболелих ни преминулих.
Али, та подручја имају велику ману – слаб здравствени ситем. У случају да тамо дође до епидемије, број умрлих ће убрзано расти.
Гувернер Мериленда Лери Хоган, донео је уредбу по којој ће сви запослени у државној служби остати у својим кућама. Тај потез препоручио је и приватним компанијама, а грађанима је саветовао да излазе само ако је то баш неопходно – до продавнице или апотеке.
По речима дописника РТС из Вашингтона Ненада Зафировића, америчке радње снабдевене су „шаролико“ – ширина и дубина асортимана зависи од продавнице до продавнице, а у набавку најбоље ићи када се отворе, између 6.00 и 6.30 ујутру.
Нема забране кретања
Зафировић додаје да су становници Мериленда ситуацију схватили озбиљно и да се у Вашингтону понашају одговорно, али добар део заслуга за то приписује чињеници да су сви ресторани, барови, фризерски салони и други услужни објекти – затворени.
„Ни у једној америчкој држави није ограничено, односно, забрањено кретање. Гувернери саветују грађане да остану код својих кућа. Ако имате 65 година или више, ви можете да изађете, али оно што можете чути из минута у минут на свим телевизијским каналима је – људи, останите код куће“, сведочи Зафировић.
Упркос томе, на улицама се могу срести старији брачни парови, људи који су извели љубимце у шетњу и они који џогирају, али, по речима нашег саговорника, све више њих носе маске и рукавице и поштује препоручену социјалну дистанцу, чију је примену амерички председник Доналд Трамп продужио до краја априла, упркос ранијим наводима да ће бити укинута до католичког Ускрса.
Вирус саплиће Трампа у председничкој трци
„Председник Трамп је, као што сви знамо, потпуно атипичан. Када је говорио да жели да се све заврши до католичког Ускрса, да цркве буду пуне, да се одрже мисе, он је размишљао као бизнисмен, као привредник. Једноставно, тада, вероватно, није могао да сагледа озбиљност ове пандемије. Јако је важно то што је послушао савете струке, пре свега Ентонија Фаучија“, образлаже саговорник Спутњика.
Фаучи је раније упозоравао Трампа да би епидемија у САД могла да доведе до катастрофалних последица.
С обзиром да је у САД изборна година и да Трампов ослонац у председничкој трци не почива на спољној политици, већ на јакој унутрашњој економији (по последњим истраживањима, стопа незапослености у САД била је 3.6 одсто, што је чини најнижом у последњих 40 година), продужавање заштитних мера за њега је био ризичан потез.
Он је, ипак, прихватио савете стручњака и продужио препоруку социјалног дистанцирања, због које је много људи остало без посла, јер не могу да раде од куће.
У последњих десетак дана, више од 4.000.000 Американаца аплицирало је за социјалну помоћ.
Становницима САД – по 1.200 долара
„Оно што ће помоћи, и што је помогло, то је берза, која се након месец дана катастрофе и, практично, доласка на ниво из 1931. године, подигла, управо због пакета стимуланса, који је конгрес усвојио, а председник Трамп потписао. Ради се о два билиона долара, а део колача ће добити и сваки пунолетни становник Америке – по 1.200 долара. Оно што је много важније, помоћ ће добити и авио-компаније и велике корпорације, али у виду кредита, који ће оне, евентуално, морати да врате“, истакао је Зафировић.
Једнократна помоћ од 1.200 долара по пореском обезнику, биће исплаћена под условом да је годишња зарада обвезника мања од 155.000 долара годишње, односно, већини америчког становништва. Како је најављено, дистрибуција једнократне помоћи требало би да почне шестог априла, а да се заврши 15. маја.
Додатну помоћ добиће и они који су остали без посла и аплицирали за социјални програм. Њима ће у наредна три месеца, уз обавезну социјалну помоћ, бити дато по 600 долара месечно.
Зафировић истиче и да је пријављивање пореза одложено са 15. апирла на 15. јул, како би се грађанима изашло у сусрет и избегао сценарио „држава дала – држава узела“.
Он додаје и да менаџери стамбених зграда добијају позиве од станара који због губитка посла не могу да плате кирију. Они, ипак, неће остати без крова над главом, јер је принудно исељавање из стана забрањено докле год су мере донесене због пандемије на снази.
Осим за авио-компаније и велике корпорације, напори ће бити уложени и да се из хазардног утицаја вируса извуку и хотели и ресторани, који су, по речима нашег саговорника – на ивици пропасти.