Руска армија одржала је и вежбе за сузбијање ширења пандемије, које су обухватиле спровођење целог комплекса карантинских и медицинских мера, као и дезинфекцију терена и објеката ради нормализације епидемиолошке ситуације.
„У свим земљама света оружане снаге пружају помоћ властима и другим надлежним органима у борби против епидемија и у очувању здравља грађана. Нико неће против вируса да се бори тенковима или да га уништава ракетама, али људима је потребна помоћ. Најзначајнију улогу ту могу да имају Јединице за радиолошку, хемијску и биолошку заштиту. То су специјалисти чије су активности директно усмерене и на борбу против пандемија, у овом случају вируса корона. Да би се све урадило како треба, мора се и тренирати. Увежбава се кохеренција, тако да, ако је потребно, могу брзо да се пребаце на одређена подручја, пруже помоћ и осигурају безбедност свих грађана Русије“, рекао је за Спутњик руски војни експерт Андреј Кошкин.
Руска војска већ се бори против короне у Италији
Задатак јединица за радиолошку, хемијску и биолошку заштиту у време рата јесте да се на терену баве отклањањем последица примене оружја за масовно уништавање, а у мирнодопским условима да учествују у борби против епидемија и вируса. Управо ови руски стручњаци данас се боре у Италији против пандемије вируса Ковид 19, а пре неколико година су били ангажовани и у Африци за време епидемије еболе.
Руске оружане снаге најавиле су пакет мера усмерених на борбу против вируса корона, а Министарство одбране створило је и оперативни штаб за спречавање ширења инфекције у руској војсци, који предводи Руслан Цаликов, први заменик руског министра одбране. Врше се редовне провере образовних установа – војних школа и академија, војних јединица, касарни и организација Министарства одбране.
Снабдевање војске медицинском опремом обезбеђено
Направљене су залихе медицинске опреме, средстава индивидуалне заштите, лекова и препарата. Пре свега, реч је о антивирусним лековима, комплетима заштитне медицинске одеће, специјалним средствима за превоз заражених пацијената, дезинфекционим средствима и разним медицинским апаратима и уређајима.
Експерти напомињу да су мере за борбу против вирусних инфекција које се предузимају у руској војсци веома сличне мерама у цивилној служби, с тим што је дисциплина у војсци знатно већа.
Још једна мера коју је руско Министарство одбране предузело, јесте смањивање контаката. Пре свега, обустављен је пријем гостију из иностранства, а такође и слање руских војних делегација у иностранство због вируса. Свакодневно се врши термометрија лица која долазе у војне јединице, а војницима је ограничен излазак ван гарнизона.
Ипак, пролећни позив на одслужење војног рока иде по плану, а позвано је 135.000 људи. Сви регрути ће бити тестирани на корона вирус пре него што буду упућени у јединице. Након доласка у касарне млади војници ће најмање две недеље провести у карантину.
Војне болнице спремне за пријем заражених
Руководство Министарства одбране и Генералштаба прошло је тестирање на корона вирус, које је показало негативан резултат, а министар одбране Сергеј Шојгу је нагласио да међу руским војницима тренутно нису откривени случајеви заразе Ковидом 19. Међутим, није искључено да се то може догодити, па се предузимају све неопходне мере да се то спречи.
У 32 болнице руског Министарства одбране припремљена су посебна одељења за лечење заражених корона вирусом, са 4.800 кревета и скоро 2.800 респиратора.
Поред тога, од краја марта по целој Русији убрзано се граде мултифункционални војни медицински центри за борбу против вируса корона. Шеснаест медицинских центара моћи ће да смести око 1.600 пацијената, а биће опремљени најсавременијом медицинском опремом.
Влада Русије је за изградњу ових објеката издвојила 8,8 милијарди рубаља (око 110 милиона долара) и истиче се да ће они бити изграђени у најкраћем могућем року.
Међутим, ризици ширења епидемије вируса корона присилили су Министарство одбране и да промени одређене планове, па је тако традиционална Московска конференција о међународној безбедности одложена за 2021. годину.