На градилиштима на којима је инвеститор држава ради се уобичајено, без обзира на присуство Ковида-19.
„Тренутно је радно на свим градилиштима на којима држава финансира радове, па је око 1.500 радника упослено на изградњи ауто-путева, обилазница, реконструкцији железничких пруга и изградњи комуналне инфраструктуре“, каже Родић за Дневник.рс.
По његовим речима, тече и изградња станова за припаднике снага безбедности у Новом Саду, Београду и Нишу, што такође финансира Србија. Има, каже, и градилишта на којима приватне фирме зидају стамбено-пословне зграде за тржиште.
Родић, додуше, нема податке о томе колико је тренутно отворено таквих градилишта на којима приватници финансирају послове, али указује на податак Републичког завода за статистику да је у јануару ове године издато укупно 1.289 грађевинских дозвола, од којих се 71,6 одсто односи на зграде, а 28,4 на остале грађевинске објекте.
Грађевинским фирмама сада је задатак да, због недостатка обучених и искусних грађевинских радника, сачувају постојећи кадар који имају.
Говорећи о тренутној ситуацији у грађевинарству, потпредседник Инжењерске коморе Србије истиче да пандемија за сада није донела ништа велико у односу на домаће проблеме с којима се и раније суочавала та грана привреде.
„И даље немамо занатску елиту и високообразоване кадрове и нисмо упослени у великим пословима чији је инвеститор држава Србија, што је домаћим грађевинским компанијама потребно да би опстале, али и да би се целокупна грађевинска индустрија развијала“, наводи он.
„Старосна структура радника на градилиштима креће се око 60 година, па се ради полако, а неки од њих не могу због животне доби више да добију дозволу за рад на висини, а других нема“, објашњава Родић.
По речима потпредседника Инжењерске коморе Србије, ангажовањем домаћих грађевинских компанија у капиталним пројектима грађевинарство би стало на зелене гране, јер ће се после епидемије, извесно је, мање градити не само код нас, већ и у свету.