„Разматрају се два предлога (за смањење производње нафте) – 10 и 11 милиона (барела дневно) за ОПЕК и земље ван организације. То би требало да се уради мимо онога колико треба да смање производњу оне земље које се до сада нису укључивале у рад, као што су Норвешка, Бразил, Канада, Сједињене Америчке Државе“, објаснио је Зангане коментаришући састанак ОПЕК+ о стабилизацији тржишта нафте.
„Ради се о томе да се у мају-јуну (предвиђа смањење) за 10-12 милиона, од јула до краја 2020. године – за осам милиона – по овом питању нема противречности, а од јануара 2021. до априла – за шест милиона“, рекао је министар.
Он је додао да ће се на састанку ОПЕК+ донети одлука о смањењу производње за 10 милиона барела дневно, што ће значити смањење производње сваке земље за 22 одсто.
Министар је рекао и да ће Иран, Либија и Венецуела бити искључени из потребе да смање производњу.
Претходно су извори упознати са преговорима изјавили да су земље ОПЕК+ на прагу постизања споразума о новом смањењу производње нафте како би се тржиште одржало у условима пандемије вируса корона.
Они су навели да је потребно још само мало времена да се постигне споразум.
Са своје стране, агенција Блумберг јавила је да су се земље ОПЕК+ договориле да смање производњу нафте за 23 одсто у мају-јуну.
При томе ће Саудијска Арабија и Русија смањити производњу нафте у мају-јуну на ниво од 8,5 милиона барела дневно, додаје агенција.
Земље чланице ОПЕК+ разматрају на видео-састанку стварање новог споразума о смањењу производње нафте, уз могуће учешће других држава, ради одржавања тржишта под притиском пандемије вируса корона. Министарство енергетике Русије у среду је саопштило да је земља спремна да учествује у новом споразуму у оквиру свог удела у укупној производњи.