До тог закључка научници су дошли анализом генома вируса корона узетих из узорака 160 пацијената из целог света, у раздобљу између 24. децембра прошле године и 4. марта ове године.
Варијанта А генетски је најсличнија корона вирусима нађеним код шишмиша и панголина или љускаваца, објављено је у часопису „Proceeding of the National Academy of Sciences“ (ПНАС).
Та се варијанта сматра „кореном епидемије ковида-19“, али није била превладавајућа у Вухану, кинеској области где се вирус први пут појавио.
Велики број случајева вируса корона варијанте А пронађен је код пацијената из САД и Аустралије.
У Вухану је код пацијената доминирала варијанта Б корона вируса који се развио из варијанте А (мутацијом двају гена). Варијанта Б превладава код пацијената у источној Азији.
Варијанта Ц је главни европски тип који је присутан код раних болесника из Француске, Италије, Шведске и Енглеске.
Та варијанта вируса корона „кћи“ је варијанте Б и запажена је код пацијената у Хонгконгу, Јужној Кореји и Сингапуру, одакле се проширила до Европе.
„Већина случајева из Вухана су Б варијанта из које се касније развила варијанта Ц, те проширила на почетку кроз Сингапур“, рекао је Форстер за „Дејли мејл“, пренео је загребачки „Јутарњи лист“.
Форстер сматра да варијанта Ц није мутирала, али наглашава да то ипак треба узети с опрезом, јер се такво размишљање заснива на малом узорку.
Анализа британских научника у ПНАС-у такође сугерише да је један од најранијих пробоја вируса САРС-ЦоВ-2 у Италију дошао кроз прву документовану немачку инфекцију 27. јануара и да је још један рани италијански пут инфекције повезан с кластером пацијената у Сингапуру.
Док је варијанта Ц доминирала у Европи првих седмица ширења ковида-19, новије анализе Форстеровог тима показују да се старим континентом сада све брже шири варијанта Б.
Форстеров тим анализирао је 1.000 узорака узетих до краја марта, али та студија још није прошла рецензију.
Прелиминарни резултати указују на то да варијанта Б корона вируса сада доминира у Великој Британији, Швајцарској, Немачкој, Француској, Белгији и Холандији.
Прочитајте још: