00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Руска помоћ је стигла у правом тренутку /видео/

© Фото : Министарство одбране Русије/Vadim SavitskiyРуски војници на ВМА у помоћи Србији у борби против вируса корона
Руски војници на ВМА у помоћи Србији у борби против вируса корона - Sputnik Србија
Пратите нас
Ова пошаст, пандемија вируса корона, само је еклатантно приказала да су нам Русија и Кина истински пријатељи, и да су помоћ послали у правом тренутку. Oвако је у емисији „Од четвртка до четвртка“ оценио професор Илија Кајтез са Факултета за међународну политику и безбедност.
Заставе Русије и Кине - Sputnik Србија
Вашингтон испао из игре. Нема „Велике тројке“. Рађа се осовина Москва–Пекинг 

Они су се показали када је било најтеже, ипак, додаје наш саговорник, ту не треба да заборавимо ни помоћ од Норвешке, Уједињених Арапских Емирата Турске.

Помоћ Русије израз вековних, братских односа

„Пандемија је уз све потешкоће са којима се срећемо ових недеља показала снагу, способност и моћ српске заједнице и здравства. Ми можда нисмо били ни свесни колико имамо добре кадрове, а нисмо тако ни лоши као што неки стално желе да нас прикажу. Србија се показала као озбиљна држава са стабилним системом. Награда може бити то што је велики број наших људи дошао са запада и било би јако значајно да бар можда четвртина или можда чак половина тих људи остане у отаџбини, да заједно подижемо систем. Овде имамо лепу метафору, а то је када је деци тешко они се одмах враћају мајци, а та мајка је овде Србија, отаџбина“, рекао је Кајтез.

Он додаје да ће  и на националном и на Светском нивоу ова пандемија донети много тога доброг у геополитичком и националном систему и у поимању суштине здравственог система. „Пандемија је, између осталог, показала све слабости либералног и неолибералног концепта друштва који почива на индивидуализму, самоекономичности и екстра профиту. Живот није могуће свести само на економске категорије, јер постоји солидарност и осећај за другога, за колектив. На западу постоји социјални систем који је пре свега усмерен на оне који то могу да плате. Међутим, огроман број грађана тих најразвијенијих земаља практично нема никакво социјално осигурање, а и они који га имају схвате да су цене вртоглаво високе, па размишљају да ли им је исплативије да умру код куће или да оду да се лече свесни да ће морати годинама да одплаћују дуг“, сматра Кајтез.

Налепница на авиону ”Из Русије с љубављу” - Sputnik Србија
Нова руска помоћ Србији: Стижу заштитне маске и комбинезони за ватрогасце

Показује се, додаје наш саговорник, да је помоћ Русије и председника Владимира Путина лично израз вековних, братских односа, јер и она треба да води битку са овим вирусом, али је на овај начин показала да Србију доживљава као пријатељску земљу. Москва према Србији и Републици Српској, односно српском фактуру на Балкану, увек има максимално коректан и праведан однос.

„Недавно сам написао да ми као релативно малобројна нација не смемо да будемо под кишобраном било које велесиле, односно наш однос према великим силама је уствари однос како се они односе према међународном праву, суверенитету и поштовању неотуђивих права малих народа као што смо и ми.

Пријатељи нас нису издали

„Нас пријатељи нису издали када је било најважније, а ми ћемо такође у мери својих моћи у мери својих способности и националног достојанства знати да им се одужимо“, рекао је наш саговорник.

Кинески стручњаци: Епидемија у Србији под контролом, потребна ригорознија примена мера

Иако су западни медији попут „Гардијана“ назвали ту помоћ новом врстом утицаја Русије и Кине на земље Балкану, Кајтез каже да Србија свакако не би имала ништа против да нам је и Велика Британија помогла. Нико, додаје он, нико њима није бранио да нам помогну, они једноставно имају осећај љубоморе зашто то неке друге државе могу, желе и хоће, а они из милион разлога не желе зато што имају сопствене проблеме.

„Они не желе да прихвате да је процес мултиполаризма незаустављив и да ће ова пандемија короне тај светски процес само убрзати.  Они, који су некада били велесила, не желе да прихвате да се свет драстично мења. Виде да се исток подиже, јер између осталог и сунце излази на истоку, дакле подижу се незасутављиве Индија, Кина и Русија. У том случају оптуживати нас за интересна прегруписавања је заиста у најмању руку лицемерно и малициозно“, нагласио је Илија Кајтез.

Апсолутна немоћ НАТО армаде

За филозофско промишљање света ова пандемија је показала много тога важног и онтолошки битног, објашњава наш саговорник. Сведоци смо потпуне и апсолутне немоћи армаде која се зове НАТО.

Спутњик инфо - Sputnik Србија
Вести: Да ли је Црна Гора добила „невидљиву помоћ“ од НАТО-а /видео/

„Они су повукли трупе из, рекао бих, сулудих маневара опкољавања Руске Федерације, јер између осталог имају искуства и историјско поимање да је после Првог светског рата практично више америчких војника умрло од шпанске грознице него оних који су погинули на бојном пољу. Страх од болести је реалан, јер имамо информацију да су од 11 носача авиона које поседује Америка остала само два на такозваном борбеном положају”, рекао је Кајтез.

Пандемија је показала много тога бесмисленог укључујући и западноевропски начин живота, а оно што може бити добро јесте да ће економска криза утицати пре свега на владе западноевропских држава и САД да смање енормно велике трошкове за куповину наоружања.

„Што се тиче наших регионалних питања, занимљиво је да је Влада Црне Горе одбила братску помоћ Србије, а после тога су направили огроман списак жеља које су упутили њиховим заштитницима, НАТО-у, не схватајући да и та организација има велике унутрашње проблеме и да им је најмање стало да се баве са једном малом чланицом као што је Црна Гора. Одговор Алијансе је био заиста драстичан али су то медији у Црној Гори покушали на неки начин да минимизирају”, рекао је наш саговорник. Додаје да се од све силне велике помоћи све свело на услугу Холандије која им је дала неки авион да пренесу здравствену робу, али из Кине, која се, гле чуда, опет појављује као апсолутно незаобилазни фактор у савременом свету.

Џон Саливан - Sputnik Србија
Америка: Радо ћемо с Русијом прославити победу над заједничким непријатељем /видео/

Америка окренула леђа свету

Председник САД Доналд Трамп је усред пандемије, у којој Американци подносе велике жртве, окренуо леђа Светској здравственој организацији. Наш саговорник подвлачи да обично после великих криза они који су на власти не опстају и да Трамп због броја оболелих и жртвава има заиста велики проблем.

„За њега је сваки дан судбински – бити или не бити у економском смислу. Број незапослених расте невероватном прогресијом и он се суочава са изазовом како сачувати живот Американаца, а не уништити привреду. То је иначе, био и остао један од његових најјачих изборних адута”, сматра Кајтез. Трамп је, подсећа наш саговорник, прво кренуо на Кину, међутим, после тога је схватио да без Кине не може да се бори против короне, па је као један прагматичан човек нашао жртвеног јарца у тој међународној здравственој организацији.
Васкрс без верника у цркви

Државни врх је одлучио, а патријарх Иринеј се са одлуком сагласио да неће бити обележавања Васкрса са верницима у црквама због забране кретања. Професор Кајтез каже да то јесте велики ризик за све грађане али да не жели да улази у тај професионални део који су објаснили лекари.

Спас-преображенски храм на територији манастира Николо-Угрешски у Москви. - Sputnik Србија
Корона ударила и на цркву: Руско свештенство у тешком материјалном положају

„Оно што желим да нагласим јесте да наши противници једва чекају да држава дође у несагласности са својом Српском православма црквом, а да оно што ми Срби морамо да имамо у виду јесте да не би било ни српства ни Србије без СПЦ. Дакле, оно што нама у овој ситуацији великих изазова и искушења не треба је сучељавање или сукобљавање српске државе и српске цркве и то је хвала богу избегнуто“, рекао је он.

Црна Гора је феномен

Што се тиче Српске православне цркве у Црној Гори, ту је ситуација другачија, сматра наш саговорник, зато што власт користи све могуће начине да се обрачуна са СПЦ и верницима не схватајући да онај који покушава да се обрачуна са вером он се суочава са таквом силом, моћи, са таквом дубином да то није ниједна власт успела да победи.

Храм Христовог васкрсења у Подгорици - Sputnik Србија
Сви могу али не и РТЦГ: Црна Гора једина земља у региону без ТВ преноса васкршње литургије

„Вера, мит, колевка, сећање, преци и гробови су вечни. То је нешто што је део нас, као када човек удише ваздух и када користи воду и храну да би могао да егзистира тако је то у духовном смислу вера. Људи који то покушавају не разумеју зато што на тај начин, делује парадоксално, они у ствари веру само јачају. И ово што се пре короне десило у Црној Гори је заиста једна духовна литургија нешто што даје снагу и јача веру. То је феномен који ће бити проучаван од остатка света, то враћа веру у хришћанство, јер западноевропска цивилизација управо доживљава слом у смислу неверовања зато што вредности које она пропагира су вредности које је корона доказала су невредности”, рекао је Илија Кајтез.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала