Овај драматични пад цена америчке нафте аналитичари објашњавају драстичним смањењем глобалне потражње нафте због пандемије вируса корона, што је довело до тога да су америчке рафинерије готово пуне и да више не могу да складиште нафту.
Игор Јушков, руски експерт за енергетску безбедност, напомиње да нафта марке „ВТИ“ никада пре овога у историји није трговала испод нуле.
„Јуче је на берзи дошло до панике, ‘ВТИ’ је потонуо дубоко у минус. С једне стране, ово је јединствена ситуација, јер ‘ВТИ’ и ‘Уралс’ никада нису трговали у негативном дијапазону. С друге стране, паника на берзи — то нису цене реалних испорука, него су то инструменти берзе. Дилери су намерно морали да оборе цену да би зарадили новац од осигурања због пада цена и због тога су масовно користили исту тактику. Сада ћемо видети скок цена, али чињеница да су цене пале испод нуле такође није добра, јер ће сада они трговати прилично јефтино и то ће постепено утицати на цене превоза“, сматра Јушков.
Завера картела
У понедељак су мајски фјучерси оборили историјски антирекорд, прво се спустивши на нулу, а затим отишли и у минус. Овако невероватан пад изазван је тиме што је данас последњи дан за продају ове нафте и при томе више нема места за складиштење ове сировине – потражња је нагло опала, а складишта су готово пуна. Ипак, у утоак се тржиште већ мало опоравило и цена нафте марке „ВТИ“ креће се око 2,21 долара за барел.
Објашњавајући оно што се догодило у понедељак, експерти кажу да нема места паници, јер је реч о чисто финансијском инструменту. Како кажу, уместо „црног злата“ могло би да се ради и о пинг-понг лоптицама смисао би остао исти. Фјучерси су заправо „обећање на будућу испоруку“, а уторак је последњи дан трговања у мајским фјучерсима. Прво је трговање било на Лондонској берзи, а потом су се САД „пробудиле“, па су амерички спекуланти довршили оно што су започели у Европи. Неко је зарадио милијарде долара, док их је неко изгубио. Али то нема везе са стварним трговањем, јер се јунским фјучерсима тргује у нормалној зони.
Експерти напомињу и да је у одређеном смислу ово била неопходна мера. Уосталом, ако шпекулант не прода мајске фјучерсе, онда ће заиста морати да узме ту нафту, а он није у стању да то учини, јер не зна шта ће са њом да ради. Поред тога, потражња је нагло опала, као и круг потенцијалних купаца који радије чекају јун. Због тога је шпекулант и био приморан да се реши фјучерса на било који начин и по сваку цену.
Амерички председник Доналд Трамп назвао је ситуацију са ценама нафте краткотрајном појавом која се може објаснити финансијским притиском и обећао је да ће искористити пад цена да напуни национална складишта са „црним златом“, док бившег руског премијера Дмитрија Медведева ова ситуација подсећа на „заверу картела“. Он сматра да ову ситуацију треба врло пажљиво анализирати, пошто поткопава обнову светске привреде. Вероватно ће се принципи трговине нафтом у будућности променити.
Цена од 50-60 долара по барелу тек догодине
Пад цена нафте десио се само недељу дана пошто су највећи произвођачи нафте у оквиру ОПЕК + договорили смањење производње нафте за скоро 10 милиона барела дневно, који је требало да ступи на снагу од почетка маја.
Сада постоји опасност да ускоро уопште неће бити места за складиштење „црног злата“, али експерти сматрају да то није разлог да се цене спуштају на нулу или до негативних вредности. У случају таквог развоја догађаја, аналитичари процењују да би највећи произвођачи нафте морали да разговарају и о даљем смањењу производње нафте.
Јушков оцењује да се ситуација неће поправити до лета. Потражња стрмоглаво опада због свеопштег карантина, али када пандемија прође цене ће поново скочити јер ће бити дефицита нафте.
„Да је то само ‘ВТИ’, односно америчка нафта, било би чак и позитивно, јер што је јефтинија, то ће се брже затворити пројекти из шкриљаца. Али то утиче и на нафту марке ‘Брент’ и на руску нафту, која ће такође постати јефтинија. Мислим да неће бити значајног побољшања све до јуна, када стигну прве бројке о реализацији споразума ОПЕК + и започне постепени опоравак потражње за нафтом у Европи и Кини. Тек када стигну ове вести, доћи ће до повећања цена у рејону од око 30 долара за барел. Цену од 50-60 долара по барелу ми ћемо у најбољем случају видети тек 2021.“, закључио је Јушков.
Прочитајте још: