Након што је Централна банка Кине, на опште ужасавање Индије, искористила слабост рупија и ниски берзански курс да би масовно купила акције индијске ХДФЦ Банке, влада у Делхију је објавила да су од сада све куповине и преузимања фирми од стране Кине подложне дикретном одобрењу Индије, пише „Франкфуртер алгемајне цајтунг“,
Пре тога, лидер опозиције у Индији, Рахул Ганди, позвао је да се обуставе све операције у којима странци могу да купе сада јефтине индијске акције.
„Масово успоравање раста је веома ослабило пуно индијских компанија и учинило их лаким пленом за атрактивна преузимања. Влада не сме да допусти странцима да за време националне кризе преузму контролу над индијским фирмама“, поручио је Ганди.
Он је то учинио у моменту кад су кинеске компаније попут „Bytedance“, произвођач аутомобила у експанзији „Great Wall Motor Co Ltd“ или САИЦ са својом подфирмом МГ покушали масовно да покупују акције на индијским берзама.
Статистички гледано: 18 од 30 новоформираних фирми у технолошком сектору Индије су зависне од кинеског новца.
„Вирус корона погађа више пословних бранши, а посебно оне које су високо зависне од кредитне подршке“, рекао је Викрам Досхи, из ревизорске куће „Pricewaterhouse Coopers“ у Индији.
Између априла и децембра прошле године број диркетних инвестиција из иностранства у Индији скочио је за 10 одсто на скоро 36 милијарди долара, преноси портал „Вијести“.
Влада у Делхију није званично у својој одлици ни једном речју поменула покушај Пекинга да искористи слабости индијске берзе, али је аутоматски укинула све дозволе суседним земљама за директне инвестиције „не би ли спречила преузимања у искоришћавњу тренутних слабости“, наводи ФАЗ.
Делхи жели да, како се додаје, по сваку цену спречи да Пекинг јефтино изврши „непријатељска преузимања“ индијских концерна. У одлуци индијске владе стога пише:
„Ако нека од држава која дели границу са Индијом или неко од будућих инвеститора из таквих земаља жели да инвестира у Индију, може то да ради искључиво преко владе Индије“.
У фебруару су аналитичари „Гејтвеј хауса“ објавили да Кина тренутно у Индији има око 6,2 милијарде долара у директним инвестицијама, али нико не зна колика је укупна сума коју је Кина преко фондова до сада инвестирала у индијске фирме.
Прочитајте још:
- Туризам на коленима: Које државе ће највише изгубити због короне
- Зашто је Индија најбрже растућа привреда на свету