Укупно је 30 одсто испитаника у истраживању Галупа навело да је епидемија негативно утицала на њихово радно место, односно на њихове финансије.
Десет одсто испитаника има статус привремено отпуштених, при чему њих 85 одсто сматра да ће се вратити на старо радно место, показало је истраживање објављено у четвртак.
Четвртина испитаника навела је да су им се примања смањила, а сваки шести ради краће него пре.
Међу онима с нижим примањима трајно је без посла остало четири одсто испитаника, у поређењу са два одсто у укупном броју испитаних.
Међу онима с годишњим примањима нижим од 36.000 долара отпуштено је 14 одсто, а 32 одсто остало је без прихода.
„Притисак је израженији међу онима с нижим приходима“, констатују истраживачи.
Резултати Галуповог истраживања подударају се с онима других истраживачких института и организација, која су такође показала да пандемија корона вируса најтеже погађа раднике с ниским примањима.
Тако је прошлонедељно истраживање центра „Пу“ показало да су веће шансе да ће без посла и плате остати небелачка популација и грађани који немају факултетске дипломе.
Подаци Министарства рада показују да је од средине марта накнаде за незапослене затражило чак 26,5 милиона Американаца, а кабинет председника Доналда Трампа процењује да би стопа незапослености у априлу могла досегнути 16 одсто или чак и више.
Истраживање Галупа спроведено је путем интернета између 13. и 19. априла на случајном узорку од 5.725 пунолетних грађана САД, преноси „Јутарњи“.
Ројтерс подсећа да је број заражених корона вирусом у САД премашио је 970.000 и да је ковиду 19 подлегло више од 55.000 људи.
Прочитајте још: