Како су истакли из америчке амбасаде, програми могу бити повезани са стварним причама о злочинима почињеним у Мађарској за време рата и „током тираније СССР-а“.
„Предложени пројекти ће бити фокусирани на признавање и чување сећања на читав низ компликованих догађаја из националне историје. У центру пажње треба да буду лична искуства и сведочења, укључујући и хуманост и непослушност према нацистима, као и окрутност и колаборацију током Холокауста, Другог светског рата, као и за време тираније Совјетског Савеза“, наводи се у документу.
Притом, у свим пројектима се истиче „значај и вредност доприноса трансатлантске заједнице у победи над фашизмом и заједничком напретку ка слободи“.
Такође се предлаже да се у пројекат укључе и експерти из САД, који би помогли да се боље разумеју „западни демократски принципи“.
Вашингтон планира да издвоји за сваки програм до 25.000 долара. За реализацију пројекта могу бити задужени како мађарске, тако и америчке непрофитне организације, државне и приватне образовне институције, владине агенције и физичка лица.
Средства се могу утрошити на прављење и ширење краткометражних филмова, одржавање конференција и дискусија на тему завршетка Другог светског рата и „успостављања совјетске доминације“, као и на организацију виртуелних изложби и истраживачких акција.
Сагласно плановима америчке амбасаде, у пројектима ће бити укључени и становници Мађарске, рођени након 1985. године, омладина, лидери заједница, бизнисмени и корисници друштвених мрежа.
Телевизија РТ подсећа да је пољски Институт за међународне односе при Влади у фебруару предложио да се спроведе медијска кампања о догађајима из Другог светског рата, како би се формирало одређено јавно мњење.
Циљана публика су земље бившег Совјетског Савеза, где је, према речима аналитичара, „становништво до данас убеђено да је Црвена армија играла улогу ослободиоца“.