То је одговор државе на покољ који су локалне банде спровеле прошлог викенда широм земље. Само од суботе до понедељка, усред карантина, у земљи је убијено најмање 50 особа. Према подацима власти, банде су искористиле ситуацију у којој су сви агенти полиције и војске заузети борбом против пандемије, како би се међусобно обрачунале. Сматра се да су убиства могла бити наручена директно из затвора.
Las pandillas no van a detener el trabajo que estamos realizando por cuidar la vida de los salvadoreños. Vamos a ir tras estos grupos criminales. pic.twitter.com/nVIGhIITMw
— Casa Presidencial (@PresidenciaSV) April 26, 2020
Салвадор је једна од наопаснијих земаља на свету са просеком од 325 убистава месечно у протеклих 10 година. Локалне банде харају земљом од завршетка грађанског рата 1992. године. Познате као “маре”, банде броје око 70.000 чланова. У затворима се налази њих 13.000.
Затвореници иза челичних врата
Букеле је наредио да се бандити у затворима изолују у челичним ћелијама: „Од сада ће све ћелије у земљи остати запечећене. Чланови банди неће моћи да виде ништа ван њих”, рекао је Букеле и додао „Ово ће их спречити да користе сигнале како би комуницирали са другим члановима банде у ходницима. Биће затворени, у мраку, са члановима противничких банди”.
После овог таласа убистава, Букеле је дао карт бланш службама безбедности да на улицама против банди користе оружје: „Ауторизујем коришћење ”смртоносне силе” у самоодбрани или за заштииту живота грађана Салвадора.”
Председник је такође преко твитера упутио апел опозицији да „стане на страну часних људи” а институцијама да „престану да штите” оне који убијају становништво.
Узнемиреност невладиних организација
Од доласка тридесетосмогодишњег Најиба Букелеа на власт 2019, број убистава у земљи смањен је за 30 одсто. Он је повећао војни буџет и пооштрио контроле у затворима. Најмлађег председника у историји Салвадора, до победе је довела управо строга политика безбедности грађана.
El Salvador has declared a state of emergency in prisons - and crammed prisoners together, ignoring physical distancing guidelines. pic.twitter.com/yieGUH56ib
— Al Jazeera English (@AJEnglish) April 28, 2020
Несвакидашња врста „постројавања” у затворима, која је у директном контрасту са изолацијом у време вируса корона, изазвала је негодовање многих заштитника људских права.
Директор организације Хуман Рајтс Воч за Америку, Хосе Мигел Виванко рекао је: „Наша дужност је да не дозволимо да Салвадор постане још једна диктатура” и додао да „Букеле користи пандемију како би још више деградирао демократију у земљи.”
Ерика Гевара, директор Амнести Интернешнел за амерички континент упозорила је на алармантну ситуацију: „Гледали смо ове фотографије затвореника са великом забринутошћу. То су сцене људи које заједнички одводе у затворска дворишта на врло понижавајући начин.”
Комсија за људска права Салвадора сматра да затварање чланова различитих банди у једну ћелију може да доведе до побуна или колективних убистава.