Аутори чланка истичу да се већ сада могу извући неки закључци из потреса, које је изазвала пандемија вируса корона. Прво, светски поредак, изграђен након Другог светског рата под окриљем САД у 21. веку више не одговара стварном односу сила у свету. Према мишљењу аутора, тај светски поредак је почео да се урушава и пре вируса корона – још од распада комунистичког блока, 1989. године.
Крај Хладног рата, распад Совјетског Савеза и развој Кине постепено су лишавали светски поредак равнотеже, која се заснивала на америчко-совјетској конфронтацији, наводи се.
Аутори сматрају да је успон Кине одиграо кључну улогу у дестабилизацији тог поретка.
Чињеница да је Светска здравствена организација са закашњењем упозорила међународну заједницу на опасност пандемије, сведочи о томе колико та организација зависи од Пекинга, сматра аутор чланка.
Према мишљењу новинара, САД данас више не играју улогу светског лидера, као у 20. веку.
„Доналда Трампа су морали да убеђују да учествује на виртуелним међународним састанцима, којима је председавао. Чак и када би се одржали, ти састанци нису доносили резултате, а испоставило се да је Савет безбедности УН – парализован“, пише „Монд“.
Ни европско јединство није издржало напад пандемије, сматра аутор чланка.
Ненаоружани пред вирусом, који нису били у стању да предвиде, ЕУ није била у стању да пружи подршку земљама које су највише страдале од пандемије, истиче се.
„Ако жели да утиче на формирање поузданијег и праведнијег светског поретка након кризе, Европа би требало да преиспита сопствену економију, солидарност и одлучост“, закључује се у чланку.
Прочитајте још: