Истовремено, цена јунских фјучерса нафте „ВТИ“ повећала се за 1,83 одсто, достигавши цену од 23,98 долара по барелу.
Инвеститори су оптимистични с обзиром на то да све већи број земаља укида ограничења, која су увели због вируса корона. То им улива наду да ће се потражња за горивом постепено обновити након пада узрокованог пандемијом.
Аналитичар аустралијске компаније „АксиКорп“ (AxiCorp) Стивен Инес упозорава да, чак и уколико потражња почне да се стабилизује, нафта ће се акумулирати у складиштима још неко време, преноси Ројтерс.
Многе земље почињу да укидају ограничења уведена због вируса корона. У Немачкој су издали дозволу за отварање продавница, али уз поштовање хигијенских мера.
И Лондон је најавио слабљење мера од понедељка, а у Аустралији влада ће постепено укидати забране, све док се број заражених не сведе на минимум.
Русија такође разматра кораке о постепеном укидању ограничења.
Криза на нафтном тржишту
Почетком марта, котације нафте потонуле су услед значајног смањења потражње широм света због пандемије вируса корона, као и после неуспеха споразума ОПЕК плус, јер његови учесници нису могли да се договоре о продужетку споразума о смањењу производње. Због тога су се цене нафте више него преполовиле од почетка године и обориле рекорде од пре 18 година.
Котације су биле обновљене уочи новог састанка земаља ОПЕК плус. Земље-чланице ове организације су се на видео-конференцији 12. априла сложиле да смање производњу за 9,7 милиона барела дневно. Нови споразум ступио је на снагу 1. маја.
Међутим, како наводе аналитичари Међународне агенције за енергетику, споразум ОПЕК плус не може да надокнади пад потражње у свету, али би могао да доведе до почетка смањења залиха у другој половини године.
Прочитајте још:
- Саудијска Арабија закопава „ратне секире“: Нафта може достићи и 100 долара
- Русија о нафти: Пад потражње у априлу био је већи него током ратова
- Америчке компаније одбиле да смање ниво производње нафте