Компанија „Компарисан“, која се бави истраживањима тржишта и прављењем софтверских и математичких модела у економији, урадила је истраживање ко би могли да буду први светски билионери.
Према њиховој процени, магичну границу од хиљаду милијарди долара богатства први ће прећи Џеф Безос, и то 2026. године. Он је тренутно најбогатији човек на свету, иако је изгубио чак 38 милијарди долара на разводу, а тренутно богатство му се процењује на скоро 144 милијарде долара.
Према рачуници ове компаније, биће му потребно мање од шест година до титуле билионера, јер у последњих пет година његово богатство расте по стопи од 34 одсто годишње.
Безос ће 2026. године, када постане билионер по овој рачуници, имати 62 године.
Поред Безоса, трку за титулу билионера предводи и неколико кинеских бизнисмена.
Први међу њима који би могао да стигне до титуле билионера је Ксу Ђијан, председник грађевинске компаније „Евергранде“. Он је тренутно „тежак“ 30,2 милијарди долара, а у клуб билионера могао би да уђе2027, када буде имао 68 година.
Трећепласирани на овој листи је Џек Ма, кинески магнат који је на челу „Алибабе“. Његово богатство процењује се на 40,6 милијарди долара, а до титуле билионера могао би да стигне 2030. године, када напуни 65 година.
За њима следи такође Кинез, Ма Хуатенг, први човек технолошке фирме „Тенсент“, највредније азијске компаније. Његово богатство могло би да пређе хиљаду милијарди долара 2033. године, када Ма буде имао 61 годину.
После Кинеза, највеће шансе да постане билионер има један Индијац, Мукеш Амбани, чије се тренутно богатство процењује на 53 милијарде долара.
Он је највећи деоничар „Рилајанс индустриза“, највредније индијске компаније, конгломерата који се бави петрохемијом, природним богатствима, енергијом, текстилом, малопродајом... Индијски бизнисмен би могао да уђе на листу билионера такође 2033. године.
На шестом месту је Бернар Арно, Француз који је на челу „Луј Витона“. Тренутно поседује богатство вредно 92,2 милијарде долара, а и он би на листи најбогатијих могао да се нађе 2033. године.
Тек седми је Марк Закерберг, оснивач „Фејбука“, али је он и најмлађи у друштву хипербогаташа. Према проценама „Компарисана“, Закерберг, који тренутно има 76,4 милијарде долара, могао би да премаши хиљаду милијарди 2036, када напуни 51 годину.
Студија „Компарисана“ даје шансу још четворици тренутних богаташа да постану билионери.
То су Стив Балмер, бивши генерални директор Мајкрософта и власник НБА тима Лос Анђелес Клиперс. Балмер, који има 51,9 милијарди долара, могао би да уђе у клуб билионера 2040. године, када буде имао 85 година.
У игри је и Мајкл Дел, оснивач технолошке компаније назване по његовом презимену, чије богатство износи 30 милијарди. Он би могао да постане билионер 2043, када буде имао 78 година.
Ту је и суоснивач Гугла Лери Пејџ, који је „тежак“ 67 милијарди долара. За њега се процењује да би могао да постане билионер 2051. година у својој 77. години.
Његов вршњак и такође суоснивач Гугла Сергеј Брин у клуб билионера може да уђе када и Пејџ. Тренутно његово богатство је око 48,5 милијарди долара.
Прочитајте још: