„Наши војници су саопштили да током периода пандемије, кроз који сви тренутно пролазимо, смањују обим вежби и не планирају да их изводе у близини линије разграничења са Северноатлантском алијансом“, рекао је Лавров током видео-конференције за новинаре.
Аустријски „Контра магазин“ раније је писао да, упркос пандемији вируса корона, НАТО наставља са војним маневрима код граница Русије с намером да испровоцира Москву на агресију. Аутор листа је подсетио да Русија већ други месец за редом поштује једнострани мораторијум на одржавање војних вежби код граница западних земаља. Према писању портала, Алијанса у јуну планира да одржи маневре под називом „Савезнички дух“ (Allied Spirit), чији је циљ пребацивање америчке војске код граница Русије.
Војни контакти Русије и НАТО-а, нажалост, под мораторијум
Лавров је истакао и да Москва жали што су механизми за практичну сарадњу на војној линији с НАТО-ом замрнути.
„Главни проблем је недостатак делотворних механизама за директне контакте између руске и НАТО војске. Наше колеге из НАТО-а сагласне су само за састанке на нивоу начелника генералног штаба, али су механизми практичне сарадње уз учешће војника у потпуности под мораторијумом, на нашу велику жалост“, изјавио је руски министар иностраних послова на конференцији за штампу након састанка Савета држава Балтичког мора.
САД континуирано нарушавају стратешку стабилност
Он је такође изјавио да Сједињене Америчке Државе без престанка уништавају све споразумне инструменте и ограничења у области стратешке стабилности.
„Једна од области у којој је потребно значајно побољшати ове (руско-америчке) односе је дијалог о стратешкој стабилности и контроли наоружања. Американци су обећали да ће, чим буду били спремни, предложити одређене датуме за одржавање видео-конференције о тој теми“, рекао је Лавров и додао да се сада чека њихов одговор.
Говорећи о односима Русије и САД у сфери стратешке стабилности, шеф руске дипломатије се осврнуо на Споразум о отвореном небу, рекавши да је се он налази у опасности.
Он је подсетио да је Вашингтон званично саопштио да неће ратификовати Споразум забрани нуклеарних проба и да је преостао практично само један споразум – Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања, који Русија жели да продужи.
Споразум о отвореном небу потписан је 1992. године и постао је једна од мера за јачање поверења у Европи након Хладног рата. Примењује се од 2002. године и омогућава земљама-учесницама да отворено прикупљају информације о оружаним снагама и активностима других.
Споразум су потписале укупно 34 државе.
Прочитајте још:
- Русија Америци: Не измишљајте изговоре за одбијање дијалога о наоружању у свемиру
- НАТО позива Русију да учествује у модернизацији Бечког документа