00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
20:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
20:30
30 мин
МОЈ ПОГЛЕД НА РУСИЈУ
21:00
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Aмерика губи моћ на Карибима, док Венецуела и Иран праве бал на води

© AP Photo / Juan Carlos HernandezИрански танкер нафте „Фортјун“
Ирански танкер нафте „Фортјун“  - Sputnik Србија
Пратите нас
Други од пет танкера који из Ирана возе нафту у помоћ Венецуели, стигао је на одредиште. Планирано је да трећи брод уплови у венецуеланске воде 26. маја. Зашто Америка није испунила своје претње и на овај изазов два нафтна гиганта одговорила силом?
Заставе САД и Венецуеле - Sputnik Србија
Захарова: Америка санкцијама против Венецуеле блокирала више од 116 милијарди долара

Одмах после испловљавања иранских танкера ка Венецуели, влада САД је запретила да ће предузети мере против Ирана и истовремено је усмерила 4 војне крстарице у Карипско море — наводно у склопу операције сузбијања кријумчарења дроге. Портпарол Пентагона Џонатан Хофман изјавио је да „Иран и Венецуела овом испоруком крше међународне санкције“.

Америка губи моћ, Венецуела одговара претњама

Мало је рећи да ове изјаве нису уплашиле Иран — председник Рохани је одговорио: „У случају да Американци буду стварали потешкоће нашим танкерима у Карипском мору или негде друго, суочиће се са проблемима.“

Венецуелански министар одбране Владимир Падрино упозорава да ће танкере, чим уђу у венецуеланску економску зону, пратити крстарице, бродови и авиони Боливаријанских националних оружаних снага.

Судећи по величини танкера, на њима би могло да допутује 1.487.500 барела нафте (1 барел садржи 159 литара) у вредности од 45 милиона долара.

Међутим, на већ 3 танкера у Карибима, Америка и даље не одговара.

Николас Спокојски, председник Организације морске безбедности Венецуеле, каже за Спутњик да поред велике жеље „Америка нема реалну моћ да спречи улазак иранских танкера у Венецуелу“. Према његовом мишљењу, Америка је одувек избегавала ратове у близини својих граница. „Ако су бродови већ прошли кроз Медитеран и Гибралтарски мореуз, тешко да ће их напасти у Карибима.“
Америка је данас земља ослабљена ударцима короне. Агресија на Иран не само да би је још ослабила, већ би уздрмала већ пољуљано светско тржиште нафте.
Иран, танкер - Sputnik Србија
Техеран запретио Америци: Ако угрозите наше танкере...

Храброст Венецуеле и Ирана

Политиколог Карлос Маћадо напомиње да блокирање иранских танкера није само још један од притисака на Венецуелу, већ управо жеља Америке да покаже своју моћ у Западној хемисфери: „У контексту Атлантског океана, САД морају да задрже превласт над Мексичким заливом и Карипским морем као својим ексклузивним зонама и морају да избегну свим средствима било какво присуство страних сила.“

Додаје да Америка долазак иранских бродова види као нарушавање свог пространства и да се налази у дилеми да ли да уђе у директан конфликт са Ираном или не — „Рат на нивоу морнарица претпоставља огромне трошкове и не смемо заборавити да су обе војске јако добро наоружане.“

Америка такође није заборавила да је Иран у јануару као одговор на убиство свог генерала Сулејманија напао америчку војну базу у Ираку.
Сви су изгледи да ће бродови несметано и Америци испред носа упловити у Венецуелу, а да ће САД устукнути још један корак назад у својој жељи да буде једини владар у Карибима.

„Ово је важан корак за Венецуелу, Иран и за цео свет“, каже за Спутњик Серхио Родригез Гелфенштајн. Према његовом мишљењу, долазак бродова има јак политички ефекат у овом случају за Венецуелу, али важно је знати да постоје механизми солидарности између земаља које пркосе имеријалистичкој хегемонији Америке. За тако нешто је потребно имати политичку вољу, храброст и одлучност, јер је јасно да су се ирански бродови овим чином нашли у ризичној ситуацији.

„Венецуела је такође показала одлучност знајући да би ово могло да доведе до конфликта, који је могао да се одвије симултано у Персијском заливу и у Карибима, али који је на крају могао да угрози Латинску Америку и цео свет, али на првом месту Венецуелу, где је могло да дође до оружаног конфликта, како су претили амерички званичници, закључује Гелфенштајн.
Обалска стража Венецуеле након покушаја инвазије с мора колумбијских милитаната  - Sputnik Србија
Венецуела под оштрим притиском : Америка не пушта „двориште” - после Мадура имаће и нове мете

Како је могуће да земљи са највећим резервама нафте у свету треба помоћ Ирана

Несташица бензина у Венецуели није новост. Међутим, у Каракасу су пумпе биле пуне све до почетка карантина уведеног због вируса короне. Ипак, на граници са Колумбијом бензин је луксуз кога нема већ три године.

У Венецуели се бензин, како сам народ каже — поклања. То јест, од доласка Чавеза на власт, цена бензина на пумпама је толико ниска, да је бакшиш увек већи од суме коју ћете платити за пун резервоар (око 0,07 долара). У Колумбији је цена литра 900 пута већа. Због кризе у земљи, кријумчари из Венецуеле возе нафту и препродају је у Колумбији. Кријумчарење се врши у малим и великим размерама. Честе су слике локалног становништа који бициклима преко илегалних граничних прелаза возе по 20 галона нафте. Ипак, ова врста криминала се одвија и на много вишем нивоу — цистерне са тонама течног злата излазе свакодневно из земље. Држава не успева да се избори са корупцијом у пограничним регионима земље.

У Каракасу је ситуација другачија. Бензина је на пумпама било довољно све до почетка пандемије. А онда је почела несташица и све што иде уз њу. Огромни редови на пумпама довели су до илегалне продаје нафте на улицама, тако да је цена на црном тржишту данас око 1,5 до 3 долара за литар.

Танкери  - Sputnik Србија
Надреална слика: Колоне нафтних танкера плутају светским морима /фото, видео/
За несташицу у последња три месеца држава криви америчке санкције.

Прве америчке санкције против венецуеланске нафтне индустрије и компаније ПДВСА ступиле су на снагу у августу 2017. године. Прошле, 2019. године, Америка је саветовала и страним фирмама да не сарађују са Венецуелом.

Венецуела је такође оптужила САД за блокаду пловидбе, што спречава набавку хемијских средстава и резервних делова, неопходних за прераду нафте.

У овој тешкој ситуацији власти су обећале да ће учинити све што је у њиховој моћи да приоритетни сектори, као што су прехрамбена индустрија или медицинске установе, буду снабдевени. Иран се понудио да помогне.

Прочитајте и:

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала