Меморандум, који су 1994. године потписали лидери Украјине, Русије, САД и Велике Британије, Кравчук је назвао декларативним. Према његовим речима, америчке власти су јавно признале да за остале учеснике не постоје механизми за спровођење меморандума.
„Био сам изненађен чињеницом да споразум због тога није обавезан за земље које су га потписале. Чини ми се да то није баш коректно. Тачније, уколико желиш, обавезно је, а уколико не, није обавезно“, рекао је бивши председник.
Он је истакао да су САД биле прве које су подстакле Украјину да одустане од нуклеарног оружја.
„(САД) су нам директно говориле да смо у обавези да уклонимо нуклеарно оружје из Украјине, или ће у супротном уследити санкције, и то не само економске. То је буквално речено. Није било (избора) 'хоћете-нећете'“, подсетио је он.
Кравчук се такође сложио са својим наследником, бившим украјинским председником Леодидом Кучмом, који је 2018. године тражио председнику САД Доналду Трампу извињење за то што су га земље-потписнице меморандума наводно „обмануле“.
С тим у вези, руско Министарство иностраних послова је тада украјинске оптужбе за кршење Будимпештанског меморандума назвало неоснованим и подсетило да документ не представља међународни споразум и да не намеће државама додатне обавезе, осим оних које су имале у време потписивања.
Подсетимо, након распада СССР Кијев је наследио значајан део нуклеарног арсенала, међутим, Украјина, Русија, САД и Велика Британија су 1994. године потписале Будимпештански меморандум, који је послужио као међународни споразум о безбедносним гаранцијама због приступања Украјине Споразуму о неширењу нуклеарног оружја.
У складу са Споразумом, нуклеарни арсенал на украјинској територији је уништен, а нуклеарне силе су се обавезале да ће Кијеву гарантовати безбедност.
Прочитајте још: