„Замислимо на тренутак да су украјинске власти одлучиле да предају Успенски сабор (Лавру), на пример, кримским Татарима за муслиманску молитву. Зар за тако нешто треба да реагује и протестује Црква? Несумњиво! Не само да треба, већ мора. Претварање цркве у џамију је богохуљење и скрнављење“, наводи се у тексту који је објављен на Фејсбук страници „Савеза православних новинара“.
Аутор сматра да је прва реакција сваког верника у овако хаотичној ситуацији — стати у заштиту своје светиње.
Сада је слична ситуација са симболом православља — Храмом Свете Софије у Истанбулу. Основан у 5. веку, храм је више од 1.000 година био централни храм цариградских патријарха. Након што су Турци освојили Цариград 1453. године, сабор је претворен у џамију, а 1935. године председник Мустафа Кемал Ататурк претворио га је у музеј.
Овај прелепи храм представља светињу православног света и наравно Цариградске патријаршије.
Из музеја опет у џамију?
Последње време опет је актуализована прича о поновном претварању Аја Софије у џамију. Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган најавио је то још прошле године.
На годишњицу освајања Цариграда 29. маја у Аја Софији је одржана муслиманска молитва у којој је учествовао и Ердоган преко видео-везе. Овај догађај је изазвао велики одјек у свету. Дошло је до жестоке дипломатске свађе између Грчке и Турске. Том приликом Ердоган је поручио властима Турске да припреме претварање сабора у џамију. Изгледа да је ствар врло озбиљна.
Само једна ствар у овој ситуацији је чудна — потпуно ћутање патријарха Вартоломеја. То је врло чудно, узимајући у обзир активну делатност Вартоломеја и његове блиске контакте са главним политичарима света. Он учествује на економским форумима, састаје се са бизнисменима и државницима, брине о околини — свим оним чиме један патријарх не мора да се бави.
Сада, када треба бранити православну светињу, он — ћути.