Три деценије касније: Америци прети совјетски сценарио

© AP Photo / Amanda SnyderПротести у Сијетлу
Протести у Сијетлу - Sputnik Србија
Пратите нас
Три деценије након распада Совјетског Савеза слична судбина прети САД, сматра колумниста листа „Фигаро“ Никола Бавре и објашњава да је разлог за то „самоубилачка“ политика америчког председника Доналда Трампа, који је увукао земљу у атмосферу грађанског рата.

Према мишљењу аутора, данашња Америка проживљава четири кризе истовремено. Епидемија ковида 19 је, како каже Бавре, постала за САД својеврсни нови Перл Харбор, који је већ однео 110 хиљада живота.

То је довело до рецесије историјских размера, када је 45 милиона људи остало без посла за три месеца, а ове године се очекује да ће БДП пасти за 6,5 одсто. Убиство Џорџа Флојда у Минеаполису изазвало је нереде на расној основи и пљачке у америчким градовима, који подсећају на протесте 1968. године након убиства Мартина Лутера Кинга.

И за крај, новинар истиче да Трампов популизам са његовим намерама да прибегне закону из 1807. године о сузбијању устанка и да повери војсци поновно успостављање реда у земљи, упркос основама правне државе и приговорима војног руководства - гура САД у хаос.

Протести у Француској - Sputnik Србија
Пламен из Америке потпирује Европу: Хоће ли „нова 1968.“ променити свет

Бавре сматра да, заобилазећи Конгрес, притискањем правосуђа и војске, шеф Беле куће уништава актуелни безбедносни систем. Он је додао да упркос свим јавним недостацима Трампове политике, још није изгубио шансу за реизбор 2020. године, као и да се то у великој мери објашњава слабошћу кандидата демократа Џоа Бајдена.

Раније је лист „Јерусалим Пост“ написао да Сједињене Америчке Државе брзо губе позицију и „назадују“, што користе Русија, Кина и друге земље.

Према писању аутора, слабљење САД је изазвано протестима који су захватили земљу, као и епидемијом вируса корона.

Нереди у САД

Од краја маја у многим великим америчким градовима почели су протести и нереди због убиства Афроамериканца Џорџа Флојда приликом хапшења. Џорџ Флојд је преминуо 25. маја у болници у Минеаполису, после интервенције белог полицајца Дерека Шовина који је приликом хапшења готово девет минута држао колено на његовом врату, упркос Флојдовим повицима да не може да дише.

Протести који су почели у Америци након убиства Џорџа Флојда раширили су се по целом свету.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала