Вељовић је казао да Стратегија националне безбедности између осталих претњи препознаје верски радикализам и говор мржње као реалне претње безбедности грађана.
„Фалсификати континуитета и фалсификатори историје угрожавају виталне националне интересе безбедности делујући са позиције антицрногорског и антидржавног подривања институција и државе“, оценио је Вељовић.
Он је додао да асиметричне и хибридне претње и насртаји на Црну Гору долазе са препознатљивих адреса региона и међународне заједнице.
„Наводна одбрана угроженог православља, насртаји на уставно уређење Црне Горе као грађанске државе, повампирење четништва, снажење десничарских покрета на платформи националног шовинизма, радикализма и екстремизма озбиљна су безбедносна претња региону“, упозорио је Вељовић.
Он је рекао да је деведесетих година црква у једној руци држала крст а у другој митраљез, позивала се на родољубље и патриотизам, догмама и заблудама манипулисала грађанима.
„Језиком острашћености, мржње и искључивости против свих који се другачије зову или мисле пропадали су планирани пројекти и коштали на стотине хиљада убијених, расељених и несталих, угашених домова и огњишта и вековног данашњег заостајања“, казао је Вељовић.
Он је навео да су, нажалост, многи од тих истих актера и данас присутни и дошли са ратовима окрвављених простора.
„И не жале што се то десило искуством грешника него жале што са тада актуелним политикама у започетим пројектима нису успели и што је још трагичније, данас би тридесет година касније, на исти начин деловали свесни цене коју смо као друштво платили“, рекао је Вељовић у интервјуу за агенцију Мина.
Он је казао да и данас малолетну децу у црногорским националним ношњама појединци гурају у први план тамо где се све говори и чини да Црна Гора нестане.
Вељовић је оценио да се деца и млади инструментализују да би се лакше манипулисало у остварењу наводних светих циљева што представља безбедносну претњу коју најбоље осликава језик мржње и такозване борбе за угрожено православље и српство на друштвеним мрежама.
„Зар није безбедносни изазов и претња када то родитељи знају, прихватају и одобравају јер се деца не рађају са мржњом већ је носе из породице као оправдан и користан начин понашања и опхођења“, сматра је Вељовић.
Он је упозорио да је реално могуће да се историјске и безбедносне грешке понове са несагледивим последицама.
„Зар није примитивизам и људско посрнуће онакав екстреман начин насртаја и дивљачког понашања према припадницима полицијске организације који су нечији синови и родитељи само због тога што професионално раде свој посао и старају се о интересима мира и безбедности“, рекао је Вељовић.
Прочитајте још: