То увјерење је појачано чињеницом да је црногорски предсједник Мило Ђукановић расписао изборе за 30. август што актуелном саставу парламента не даје више никакву формалну могућност да у овом сазиву „поправи“ спорни Закон о слободи вјероисповјести.
Дијалог у атмосфери прогона цркве нема смисла
Кључно питање које се сада намеће јесте да ли дијалог СПЦ и власти и даље има смисла у атмосфери отвореног линча и прогона цркве и свештеника. Иако је разговор увијек најбоље решење, аналитичар Бошко Вукићевић сматра да с обзиром на идеолошку орјентацију власти у Подгорици - тако нешто више није извјесно.
„Дијалог Владе Црне Горе и Цркве и до сада је имао трновит пут, имајући у виду да током свих досадашњих састанака двије стране није било могуће уочити неке тачке око којих би било могуће усаглашавање. Наиме, и поред крајње помиритељског става Цркве који је ишао у правцу постизања неке врсте компромиса, и који је подразумијевао поштовање универзално прихваћеног права својине, црногорска власт је одлучила да истраје у намјери бесправног одузимања имовине. Осим тога, током таквих разговора црногорски режим је желио да се брутално умијеша и у питања која га према уставној одвојености Цркве и државе не дотичу, тј. да одлучује о самом устројству Цркве у Црној Гори“, подсјећа Вукићевић за Спутњик.
Наш саговорник истиче и да су се у међувремену у Црној Гори такође десиле литије, које су, како оцјењује - својом незабиљеженом масовношћу довеле црногорски режим у један прилично незавидан преговарачки положај.
Излишни разговори с владом у техничком мандату
„Мишљења сам да су се властодршци, а прије свих црногорски предсједник, након незапамћено бројних молитвених шетњи покајали због изгласавања неуставног и дискриминаторског Закона о слободи вјероисповијести, чији је циљ био одузимање црквене имовине.
Међутим, они сада више „немају куд“, јер и евентуално повлачење закона, као и истрајавање на њему, доноси им политичку пропаст“, децидан је Вукићевић.
Наш саговорник стога истиче да у овом тренутку више не види било каквог смисла у настављању дијалога Владе и Цркве око спорног закона, а посебно имајући у виду да је због расписаних избора та Влада већ у техничком мандату.
„Штавише, увјерен сам да ће дата питања са Црквом разматрати нека нова Влада, која ће представљати потпуни дисконтинуитет са досадашњом тродеценијском политиком ДПС-а, као и да ће се она ријешити на начин који задовољава већинско становништво у Црној Гори“, закључује Вукићевић.
Прочитајте још: