Раније је саопштено да је министар иностраних послова Ирана Мухамед Џавад Зариф упутио писмо Европској унији, у којем је набројао све елемнте нуклеарног споразума које не поштују Француска, Немачка и Велика Британија, као потписнице документа. Техеран је саопштио да намерава да сва та питања реши у оквиру Заједничке комисије.
Министарство иностраних послова Русије је саопштило да је најбоље да се сва спорна питања решавају „без прибегавања ванредним мерама и без сатеривања процеса решавања спорова у вештачки цајтнот“.
„Без обзира на све тешкоће и несугласице, потписници Заједничког свеобухватног плана дејстава у вези с иранским нуклеарним програмом до сада су успешно чували заједнички језик и јединство у схватању да нуклеарни споразум нема алтернативу. О томе сведоче бројни заједнички покушаји да се пронађу путеви за превладавање кризе и за враћање Споразума у првобитно усаглашене оквире“, додаје се у саопштењу.
Москва је позвала партнере да „не губе те оријентире“.
„Важно је да наставимо да се руководимо оним високим циљевима који су постављени у Споразуму и Резолуцији 2231 Савета безбедности Уједињених нација. Одступање од тога ће неизбежно довести до стварања нових препрека, за чије ће превазилажење потписници Споразума морати да троше енергију. Она је потребна у заједничком раду на очувању Споразума, а не за свођење политичких рачуна“, нагласило је Министарство.
Иран и „шесторка“ међународних преговарача постигли су у јулу 2015. године споразум о решавању дугогодишњег проблема иранског нуклеарног програма. Вишемесечни преговори су се завршили усвајањем Заједничког свеобухватног плана дејстава, којим су Ирану потпуно укинуте економске и финансијске санкције Савета безбедности УН, САД и Европске уније.
Споразумом је предвиђено да ембарго на оружје за Иран буде укинут у року од пет година, а да испоруке оружја тој земљи буду могуће само уз дозволу Савета безбедности УН.
Првобитни споразум је нарушен у мају 2018. године, када су САД објавиле да једнострано иступају из њега и обновиле жестоке санкције против Ирана. Остале потписнице (Русија, Кина, Немачка, Француска и Велика Британија) сложиле су се да поштују услове о укидању ембарга на оружје.