Из одговора Министарства финансија Немачке, на питање посланика Бундестага из фракције Левих Бригите Фрајхолд, види се да је за наведени период 648,5 милиона евра отишло на грантове за грађевинске радове, а 333,9 милиона – на такозване војне расходе. Између осталих, ту су и исплате помоћи бившим радницима Оружаних снага САД, надокнада штете, нанијете америчким војницима и компензација за америчке инвестиције у бивше базе.
Истовремено, САД „плаћају неколико пута више за размештање снага, него што троши Немачка“, док су америчке војне базе у Немачкој „централни економски фактори у многим регионима“. Само у 2020. години САД су у ове сврхе издвојиле 7 хиљада милијарди евра, док је Немачка за те потребе одредила 132,4 милијарде евра.
Раније је амерички председник Доналд Трамп обећао да ће смањити број војника у Немачкој са 34,5 на 25 хиљада, пошто је Берлин одложио исплату својих обавеза за НАТО. Пољска је изјавила да је спремна да финансира боравак америчких снага на својој територији и предложила САД да код њих распореде оклопну дивизију, преузевши за њу расходе у висини од 1,5-2 милијарде долара.
Прочитајте још:
- Крцат „Рамштајн“: Шта се крије иза највећег америчког наоружавања Европе од 1999.
- Вили Вимер: Немачка за две године може да распусти базу Рамштајн