„Наравно, постоји и нада да Кинези имају такву политичку, дипломатску спољнополитичку културу која увек покушава да избегне напете ситуације. Али постоје и врло узнемирујући знакови да, упркос овим надама, све више америчких званичника упућује критике, па и у веома тешком облику. То указује на висок степен напетости на обе стране. И овај степен, наравно, врло забрињава“, рекао је Лавров на онлајн форуму „Примаковских читања“.
Он је рекао да се нада да америчке и кинеске колеге имају у резерви неке дипломатске методе класичне дипломатије, „када не треба јавно вређати и оптуживати, као што то Американци чине на сваком ћошку, већ признати да је пред тобом једна од великих сила“ и да је потребно уважавати интересе које има свака земља.
„Надам се да ће превладати здрав разум и да ситуација неће прећи тачку без повратка“, додао је Лавров.
Трговински сукоб није у интересу Русије
Руски министар је додао и да трговински сукоб Сједињених Америчких Држава и Кине није у интересу Русије.
„Не видим никакву корист за Русију од трговинског рата између Вашингтона и Пекинга. Ми нећемо извући корист ни у односима са Европском унијом, ни у односима са Индијом, који су традиционално пријатељски“, рекао је Лавров.
Он је истакао и да сукоб Пекинга и Вашингтона не одговара ни интересима Европске уније, већ да Брисел има сопствене, економске интересе, због којих неће у свему подржавати Сједињене Америчке Државе.
Нечасна борба Вашингтона
Сједињене Америчке Државе боре се против Кине нечасним методама, истакао је Лавров.
„То сви виде и сви схватају. Постављају се једнострани захтеви који узимају у обзир искључиво интересе Сједињених Америчких Држава. Ако уследи одбијање или предлог за расправу, одбијање се одмах одбацује као неприхватљиво и уводе се санкције. Ако се предложи расправа, онда се расправа врло брзо претвара у ултиматум и завршава истим тим санкцијама — то су трговински ратови, царине и још много тога“, објаснио је министар.
Чињеница да су у јануару Американци и Кинези успели да се договоре о првој фази трговинских споразума и оно што се сада дешава са тим споразумом је веома индикативно“, нагласио је министар.
Министар је додао и да Русија неће одбити улогу посредника у решавању несугласица између Вашингтона и Пекинга, ако добије такав предлог.
Сједињене Америчке Државе прете Кини санкцијама, оптужујући је да сузбија Ујгуре и друге муслиманске групе, крши људска права, укључујући на Тибету и Синкјанг у Ујгурском аутономном округу и тврде да нацрт о заштити Хонгконга има за циљ укидање његове велике аутономије. Кинеске власти одбациле су све оптужбе и критике, позивајући да се не мешају у унутрашње ствари земље.
Прочитајте још: