„Сматрамо да такво оружје уопште не би требало да постоји. Зашто уопште имати крстарећу ракету на нуклеарни погон? То није ништа друго до летећи Чернобиљ. Само замислите какво ће радиоактивно ослобађање она стварати током лета. Нема никакве логике која би оправдала (постојање) таквих система судњег дана. Директно сам говорио својим руским партнерима да су то огромни расходи и да треба да обуставе те дестабилизујуће програме“, рекао је Билингсли на саслушању у Комитету за иностране послове америчког Сената.
Билингсли је такође изјавио да САД не планирају да производе нуклеарно хиперсонично оружје.
„Хиперсонично (оружје) нуди низ предности. Мислим да Америка не жели нуклеарно оружје у тој области (хиперсоничној), већ конвенционално хиперсонично оружје (ненуклеарно)“, додао је.
Билингсли је рекао и да хиперсонично оружје изједначава могућности Сједињених Америчких Држава с Кином и Русијом, посебно на Пацифику.
„Морамо озбиљно да повећамо број тестова различитих хиперсоничних система међу копненим снагама, морнарицом, а потенцијално и у ваздухопловству. Било би поштено рећи да заостајемо, између осталог, за кинеским програмом тестирања, а Руси су већ распоредили две врсте нуклеарног наоружања на тешким интерконтиненталним балистичким ракетама“, рекао је.
Он је додао да ће Русија ускоро имати друге моделе који ће бити распоређени на интерконтиненталној балистичкој ракети „Сармат“, након што буде уведена у употребу.
Представнички дом САД је у понедељак је усвојио амандман на одбрамбени буџет, који за циљ има да спречи администрацију америчког председника Доналда Трампа у спровођењу нуклеарних тестирања.
Билингсли је почетком јула назвао „ужасним“ руске пројекте ракета „Буревесник“ и „Посејдон“. У мају је он изјавио да Русија треба да прекине пет нових програма: „Кинџал“, „Сармат“, „Авангард“, систем „Посејдон“ и „Буревесник“.
Раније је Пентагон признао да заостаје за Русијом и Кином у производњи хиперсоничног оружја. Руски експерти су заостајање проценили на око пет година.
Прочитајте још: