Историја пројекта „Бореј“ је настала почетком осамдесетих година прошлог века. Подморнице овог типа су планиране да замене старе нуклеарне подморнице треће генерације 667БДР „Лигња“, 667БДРМ „Делфин“ и 941 „Ајкула“.
Први носач ракета К-535, „Јуриј Долгоруков“, постао је део војне морнарице 2013. године. Његова изградња је још 1996. године започета, али се одужила због недостатка финансија и техничких проблема приликом израде међуконтиненталних балистичких ракета Р-30 „Булава“, које су планиране за лансирање управо са таквих подморница.
После „Јурија Долгорукова“, исто крајем 2013. године, флота је добила и подморницу К-550 „Александар Невски“, а 2014. године – К551 „Владимир Мономах“.
Ужасне и нечујне
Паралелно су се, у једној од највећих светских компанија за пројектовање подморница „Рубин“, бавили новом модернизованом верзијом „Бореј-А“ или 955А. Главно пловило је била подморница К-549 „Кнез Владимир“, која је војној морнарици предата јуна ове године. У оквиру пројекта планира се и изградња подморница: „Генералисимус Суворов“, „Император Александар III“ и „Кнез Пожарски“.
Подморнице имају 16 ракета „Булава“, које могу да понесу од шест до десет нуклеарних јединица индивидуалног навођења. Радијус деловања Р-30 може бити од 8.000 до 10.000 километара. Још једна важна особина ових атомских подморница је што су скоро нечујне. Њихова нечујност се постиже материјалима који апсорбују звук.
„Оне су нечујне: скоро да је немогуће пронаћи их у океану. Притом оне могу нанети ударац не само испод воде у океану, већ и са својих базних позиција“, рекао је у интервјуу за РТ војни експерт Виктор Литовкин.
По мишљењу аналитичара, подморнице класе 955А су најсавршеније атомске подморнице са носачима ракета у свету. По својим карактеристикама оне превазилазе аналогичне америчке подморнице типа „Охајо“, које су једне од основних нуклеарних сила Америке. Подморница „Кнез Владимир“ има већу радну дубину зарањања - 400 метара у односу на 365 метара код „Охајо“. Има и већу подводну брзину – 30 чворова у односу на 25 чворова, док је број чланова посаде мањи – 107 људи, док „Охајо“ има 155 чланова посаде.
Начелник Генералштаба оружаних сила Русије је још 2017. године саопштио да су планови да се у будућности направе подморнице типа „Бореј-Б“. За сада нема детаља о том пројекту. Уједно се разрађују и пројекти о нуклеарним подморницама пете генерације, о којима је 2018. године говорио адмирал Владимир Корољов.
Недоступне за обавештајне службе
Експерти подвлаче да ће основни задатак подморнице класе “Бореј“ и „Бореј-А“ бити нуклеарно одвраћање.
„Стратешки задатак је исти, као код свих нуклеарних тријада Русије, - то је одвраћање противника. Он мора да зна, да ће у случају напада добити као одговор ракетно-нуклеарни напад. Зато на подморницама има 16 ракета „Булава“, каже Литовкин.
По речима Мураховског, предност таквих подморница је њихова мобилност и невидљивост.
Подморнице су, у односу на надземне системе међуконтиненталних балистичких ракета, скривене од непријатеља. Пошто се налазе у подручјима оперативног измештања, оне су фактички недоступне за непријатељску обавештајну службу. То је највећа предност. На овај начин је Русија обезбедила поуздану заштиту о могућих напада“, закључио је експерт.