Масовна је појава да се јавља све већи број пацијената са симптомима корона вируса као што је температура, а да ПЦР тест покаже одсуство овог вируса. Такви пацијенти према мишљењу Ане Глигић, нашег чувеног вирусолога која је била на челу тима који је 1972. изоловао вирус великих богиња, расејавају корону и требало би да буду у изолацији како би се „зауставило ово лудило“.
Лажно негативни нас довели у ову фазу
„Они сигурно расејавају вирус, зато смо и дошли у ову фазу. Човек буде негативан, пошаљу га кући и он зарази целу породицу и комшилук. Али то се све у овој гужви у свету и код нас не може у целости пратити. То ће се сумирати можда када прође корона. Мислим, короне ће бити увек, али неће бити епидемијско време. Јако је тешка ова ситуација“, упозорава Глигићева.
Она указује да је у ранијим епидемијама ситуација била другачија у смислу да се све радило ручно, и да није било толико случајева. Како каже, могла је да се посвети пуна пажња, као и да се свака сумња понови. Данас је сигурно да постоји доста и лажно позитивних и лажно негативних случајева, што је неминовност када се ради тако велики број узорака.
„Када радите на хиљаде узорака не можете да посветите пажњу за сваки појединачно. Дешавају се грешке, а ми никада у пандемији нисмо ни радили дијагностике. Ово је први пут да се раде и антитела и присуство вируса, и ту су неминовне грешке. На једном репрезентативном узорку требало би урадити и тестове на друге вирусе код оних који имају температуру, а негативни су на присуство корона вируса, односно антигена у ПЦР-у. А можда постоји нешто код овог вируса што ми не знамо још. Овај вирус нам је направио велика изненађења“, објашњава саговорница Спутњика.
Решење у анализама на друге вирусе
Наш чувени вирусолог каже да би у случајевима када пацијент има симптоме ковида 19, а добије негативан налаз ПЦР теста, требало да се раде анализе на друге вирусе који се у ово време појављују. Ту спада западно нилска грозница, разни абено вируси, мишја грозница и слично. Сви ови вируси, додаје она, почињу као респираторна инфекција и не могу дати позитиван резултат на ковид тесту.
Ипак, у актуелној ситуацији покретање других тестова је тешко изводљиво будући да су лабораторије већ загушене:
„Ја никад нисам била у ситуацији да сам имала толико случајева у једном дану, чак и кад је била вариола, односно велике богиње. Ја добијем по 20, 30 материјала дневно, била је другачија ситуација. Могла сам да посветим пажњу и да водим добре протоколе. Јер, требало би водити протоколе, исписати ко је пацијент, кад је рођен, има ли неких болести, то све иде сада стихијски и под јако великим притиском. Ова ће се пандемија и епидемија тек анализирати после годину дана“.
Глигићева закључује да би негативно тестирани пацијенти са симптомима корона вируса свакако требало да иду у изолацију како би се спречило даље расејавање инфекције чак и када нема потврде њеног присуства, али и да разуме што велики број људи није толико самодисциплинован, „јер смо сви већ засићени свим и свачим од ове короне“.