Главни тужилац Венецуеле Тарек Виљем Саб објавио је да су Лук Денман (34) и Ајран Бери (41) осуђени због учешћа у неуспешној операцији, чији је циљ био отмица Мадура и његово одвођење у САД, преноси РТ.
Саб је навео да су обојица Американаца запослени у приватној паравојној компанији, те да су признали учешће у кривичним делима завере, шверца оружја и тероризма.
Денман и Бери су бивши одликовани официри америчких специјалних снага. Ухапшени су у мају заједно са групом бораца коју су организовали и са којом су покушали да се инфилтрирају у Венецуелу.
Како је навео тужилац, они су бродом дошли из Колумбије, а намера им је била да киднапују Мадура, преузму контролу над аеродромом у главном граду Каракасу и авионом одведу венецуеланског председника у САД.
1) #AHORA lista la 1era audiencia preliminar CASO GEDEÓN ( mercenarios d Silvercorp ) los ciudadanos Luke Denman y Airan Berry fueron acusados por Fiscales d la causa por graves #delitos .. #HOY LUEGO D ANTERIOR AUDIENCIA D DELACIÓN: ADMITIERON SU RESPONSABILIDAD EN LOS HECHOS pic.twitter.com/ntbpqY7Nz9
— Tarek William Saab (@TarekWiliamSaab) August 8, 2020
Операција је добила кодно име „Хедеон“, а према наводима из оптужнице, припремила ју је америчка фирма „Силверкорп УСА“ са Флориде.
Будући да је операција доживела фијаско, у медијима је добила назив „Залив прасића“, по угледу на акцију у Заливу свиња, када су на сличан начин пропали покушаји да снаге са америчком подршком свргну кубанску власт на чијем је челу био Фидел Кастро.
Први човек „Силверкорпа“ Џордан Гудро објавио је документ према ком се види да иза ове акције стоји Хуан Гваидо, смењени венецуелански председник.
Међутим, Гваидо је такве тврдње демантовао, називајући документ фалсификатом.
Каракас је затражио изручење Гудроа, док се у Америци против њега води одвојена истрага због шверца оружја.
И Гваидо, и америчка администрација која га подржава и која је расписала награду од 15 милиона долара за информације које би довеле до хапшења Мадура, демантовали су да имају било какве везе са овом пропалом операцијом.
У Венецуели су почетком 2019. године почели масовни протести против актуелног председника Николаса Мадура убрзо након што је он положио заклетву. Тадашњи председник Националне скупштине, лидер опозиције, Хуан Гваидо, незаконито се самопрогласио за привременог председника.
Низ западних земаља на челу са Сједињеним Америчким Државама признало је Гваида за председника. Мадуро је, заузврат, оптужио Сједињене Америчке Државе да покушавају да организују пуч како би поставиле Гваида за своју марионету и преузеле природне ресурсе Венецуеле.