Споменик није одржаван дуже време, а стручњаци сада размишљају како да сачувају споменик и како да га користе у будућности.
„САД и Бугарска сарађују на многим пројектима за заштиту архитектонског наслеђа, неки пројекти се финансирају из приватних извора, неки јавним новцем“, наводи се у саопштењу амбасаде САД на Фејсбуку.
Корисници интернета у Бугарској су захвалили америчкој страни за финансијску подршку.
Међутим, део корисника је био скептичан због идеје да се обнови споменик режиму, који је сама Бугарска 2000. године прогласила за злочиначки.
„Мислим да споменик треба срушити. Погрешно је имати споменик који подсећа на комунистичко ропство“, написао је корисник Тома Томов.
Низ корисника је америчко учешће у пројекту изазвало збуњеност и иронију.
„Много вам хвала! У Бугарској постоји још неколико заборављених споменика Лењину...помозите да и они васкрсну! Ми смо се надали таквој помоћи. Много смо захвални. Поздрав, Бугарска комунистичка партија“, написао је Крум Маринов.
Раније је творац споменика, архитекта Георги Стоилов у ексклузивном интервјуу за Спутњик истакао да се нада да ће Министарство културе Бугарске доделити његовом делу статус споменика. Он је истакао да је пре свега желео да направи нешто што ће постати симбол људских тежњи, а не само комунистичких идеја.
Бузлуџа је пре свега била седиште Комунистичке партије, која је хтела што већи споменик како би се партија приказала што моћнијом. Унутра су се годинама одржавале седнице, конференције и разне службене прославе, све до пада Совјетског Савеза. Затворен је 1989. године.
Грађевина је остала напуштена и већ након неколико година почела је да пропада. Коштала је данашњих пет милиона евра, а након пада комунизма бугарска влада није имала новца ни за реновирање ни за рушење Бузлуџе.
Споменик називају и комунистичко НЛО због дизајна.