Кинески амбасадор Танг Сонген посетио је ту државу раније овог месеца, а фотографија која је снимљена приликом његовог доласка приказује како он хода по леђима младића који су легли на тло испред њега. Амбасадор притом држи руке двеју младих жена обучених у традиционалне хаљине.
I simply cannot imagine any scenario in which walking on the backs of children is acceptable behavior by an ambassador of any country (or any adult for that matter!) Yet here we are thanks to #China’s ambassador to Kiribati. https://t.co/HcJqfbaKzg
— Constantine Panayiotou (@DAOSuva) August 16, 2020
Док неки посматрачи тврде да та фотографија симболизује растући утицај Кине у Кирибатију, други пак тврде да је ова пракса традиционална и да је фотографија заправо погрешно протумачена, пише „Гардијан“.
О томе се огласио и амерички аташе за одбрану на пет пацифичких острва, укључујући и Кирибати.
„Једноставно не могу да замислим било који сценарио у ком је ходање по леђима деце прихватљиво понашање амбасадора било које земље (а исто вреди и за одрасле особе)“, написао је заповедник Константин Панајоту на Твитеру.
Члан аустралијског парламента Дејв Шарма, бивши дипломат који је служио у аустралијској мисији у Папуа Новој Гвинеји, такође је изненађен фотографијом.
„Био бих врло изненађен када би аустралијски представник учествовао на церемонији овакве врсте“, рекао је Шарма за Еј-Би-Си.
Међутим, многи становници Кирибатија истичу да је реч о уобичајеној пракси на тамошњим острвима, те да је та формални гест добродошлице извучен из контекста.
Lots of chatter over 1st pic of traditional welcome for Chinese dignitary to #Kiribati; Hardly a peep about 2nd at past PIFS summit in Cook Is; 3rd Samoan siva; 4th Tongan Princess welcome... I don’t think we need to explain our customs, so let’s just say cultural context is key. pic.twitter.com/vEkkoGeP4K
— Josephine Latu (@JoLatuSanft) August 17, 2020
„Ово је начин на који наше острво показује добродошлицу гостима“, написао је Адлих Жтуц.
„Ако се странац ожени и уђе у овдашњу породицу, мушкарци би легли на тло као знак добродошлице. Када је пак реч о женама, мушкарци их носе на раменима. То је уобичајено понашање на венчањима и приликом нечије прве посете. Немојмо манипулисати чињеницама“, додаје.
Професорка на аустралијском универзитету др Катерина Теајива каже да, иако симболика овде може бити моћна, ипак се чини да народ Маракеија у овом случају указују част и гостопримство, а не знаке покоравања, преноси Јутарњи.хр.
„Познато је да људи с Маракеија следе обичаје своје земље. Сви би требало да буду мање хистерични у вези с тиме и више поштују разноликост и пацифичке обичаје. Острвљани би требало да имају своје културно самоодређење. Пацифички народи могу сами да утврде које обичаје треба задржати, а које мењати ако су насилни, дискриминишући и слично“, једна је од реакција на друштвеним мрежама.
Амбасадор Танг је истакао да су он и његов тим били срдачно дочекани, те да су старешине, острвско веће и локално становништво били изузетно љубазни. У изјави се додаје и да је примарни циљ ове посете успоставити однос Кине и Кирибатија који би више користио Кирибатију.