„Догађаји у Белорусији нас веома забрињавају. Забрињавају нас покушаји да се искористе потешкоће са којима се тренутно суочава Белорусија, белоруски народ и руководство како би се споља умешали у те догађаје, процесе. Није им циљ само да се умешају, него да белоруском народу наметну правила која спољни играчи сматрају корисним за себе. Нико не крије да је реч о геополитици, борби за постсовјетски простор. Видели смо ту борбу и у претходним фазама развоја ситуације након што је СССР престао да постоји. Последњи пример је Украјина“, истакао је Лавров за телевизију „Русија 1“.
Он је нагласио да је убеђен да се белоруски народ самостално може изборити са тренутном ситуацијом.
„Надам се да ће Белоруси, као и сви пријатељи Белоруса у иностранству, а Белорусија има много пријатеља, да ће успети да сами реше своја питања и да се неће слушати оне којима је Белорусија потребна само као геополитички простор како би ширили своју деструктивну логику која гласи 'или сте са Русијом, или сте са Европом'“, рекао је Лавров.
Према његовим речима, током украјинског мајдана 2014. године управо с том логиком „или – или“ иступали су многи званичници земаља Европске уније.
„Сада говоре о 'посредништву' – чујемо предлоге из Литваније и Пољске, неко је рекао да би ОЕБС требало да буде посредник – позивам све који износе такве идеје да то не чине преко микрофона, него да то директно предложе Белорусима, пре свега белоруском руководству. Сви који говоре да је посредовање једини начин да се изађе из тренутне ситуације, позивам да не забораве како су наше западне колеге 'посредовале' 2014. године током мајдана у Кијеву“, упозорио је Лавров.
Саопштења балтичких земаља, Пољске као и Европског парламента о ситуацији у Белорусији су искључиво геополитичког карактера, указао је Лавров.
„Ово што сада чујемо из европских престоница, пре свега из балтичких земаља, као и из Пољске, Европског парламента – ту се не ради о председнику Белорусије Александру Лукашенку, људским правима и демократији. У питању је геополитика, та иста правила које наши западни партнери желе да уведу у свакодневни живот на нашем континенту и другим деловима света“, сматра руски министар.
Он је рекао да се нада да ће Белоруси, који су незадовољни резултатима избора у Белорусији, показати спремност за дијалог са властима.
Лавров је констатовао да избори у Белорусији нису били идеални, али да их не треба искоришћавати за поткопавање нормалног дијалога између власти и друштва.
„Избори нису били идеални, и има више доказа који указују на то. То признаје и белоруско руководство, које покушава да ступи у дијалог са грађанима, који протестују против онога што сматрају кршењем својих права“, рекао је руски министар.
Лавров је додао да примећује да полицију у Белорусији покушавају да испровоцирају, између осталог и применом грубе силе против њих.
Прочитајте још: