00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Беба и Лола „Београдски играчки центар“: Енергија међу људима је највећи покретач
16:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Пјаф“
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Како изгледа полувековно дружење са гитаром
17:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Субвенције од 20.000 евра за кров над главом породицама са децом
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Америчка предусретљивост – покушај забијања клина у руско-кинеске односе

CC BY 2.0 / U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 1st Class Ronald Gutridge / Лансирање ракете "Трајдент II Д5" са балистичке ракетне подморнице "Небраска"
Лансирање ракете Трајдент II Д5 са балистичке ракетне подморнице Небраска  - Sputnik Србија
Пратите нас
САД су предале руској страни обавештајне информације о делатностима Кине у сфери развоја нуклеарног оружја, али мотив за то није жеља Вашингтона да сарађује са Москвом, него покушај „забијања клина“ између Русије и Кине, сматра војни стручњак Алексеј Леонков, који детаљно проучава и анализира америчке војне доктрине

Експерт напомиње да су аналитичари америчке „Рен корпорације“ дошли до закључка да је антируска и антикинеска политика вођена истовремено довела до зближавања две земље и да ту политику треба променити.

„Кина својим оружјем не прети Русији и то врло добро знамо, а чак и сарађујемо са Кином у нуклеарној сфери. Американци нас не могу преварити и заварати тим наводним услугама“, истиче Леонков.

Од 2020. године Русија и Кина се у америчким документима називају ‘непријатељима првог реда’, што се називало стандард „2+“ и омогућавало вођење ратних операција на две и више територија. Сада су, међутим, усвојили стандард „једног рата“, кажу руски експерти.

„Нови стандард „једног рата“ говори о томе да САД могу да ратују само против једне велике силе. Односно, то може бити или Русија или Кина. Истраживања показују да чак и уз помоћ свих својих савезника САД неће моћи да воде рат са оба непријатеља одједном. Стога је за њих савезништво Русије и Кине најстрашније што се може догодити и по њима стварање тог савезништва ни у ком случају не би требало дозволити“, каже Леонков за Спутњик.

САД желе да униште СТАРТ-3 и распореде ракете у Европи

Вест да су САД предале Русији обавештајне информације о делатностима Кине у сфери развоја нуклеарног оружја обелоданио је специјални изасланик америчког председника за контролу над наоружањем Маршал Билингсли, који је рекао да је Кина 2019. године лансирала више од 200 балистичких ракета.

Он је позвао Пекинг да прекине с тим и да коначно објави колико тренутно има нуклеарног оружја, те је поновио став Вашингтона да би наредни споразум о нуклеарном наоружању требао да укључи и Кину и да ту земљу ограничи.

Леонков, међутим, истиче да Русија и без Билингслија има системе који контролишу лансирање балистичких ракета и подсећа да постоји споразум с Кином према којем и сами Кинези извештавају Русију о својим лансирањима, али да Москва те податке не објављује.

„Међутим, за разлику од Кине, САД такође су лансирале ракете и упркос чињеници да са њима имамо Споразум СТАРТ-3, они заборављају да нас обавесте о својим лансирањима. Због тога Билингсли и ти његови „поклони“ асоцирају на пословицу: „Чувајте се Данца који доносе поклоне“.

Полигонски тестови комплекса „Посејдон“ - Sputnik Србија
„Оружје судњег дана коме ништа не може да одоли“: Шта тестира Русија

Билингслијева изјава је уследила након друге рунде консултација Русије и САД о стратешкој стабилности која је завршена у Бечу новим захтевима Вашингтона. Сада, као услов за продужење Споразума о стратешком офанзивном наоружању (СТАРТ), Американци инсистирају на потписивању додатног политички обавезујућег оквирног договора на нивоу председника двеју земаља. Према америчкој страни, тај договор мора бити направљен тако да може у догледнp време укључити Кину. Овај документ треба да обухвати и стратешки и тактички нуклеарни арсенал страна, као и да обезбеди нове мере контроле и транспарентност. Међутим, одређени услови односе на новог руско наоружање које није обухваћено тренутним споразумом.

Билингсли је навео да је „лопта сада на терену Русије“. Москва је "узела у обзир" предлоге Вашингтона, али је нагласила да није заинтересована за продужење СТАРТ-а "по сваку цену".

Русија се залаже за продужење Споразума СТАРТ-3, који истиче у фебруару 2021. године, на још пет година, али су САД претходних месеци захтевале да се Кина доведе за преговарачки сто о контроли наоружања. Иако је кинески нуклеарни арсенал далеко инфериорнији у односу на руски и амерички, Билингсли сматра да је кинески фактор "главни изазов у ​​последњој деценији". Пекинг је одбацио иницијативу Вашингтона, а Москва не жели да убеђује Кину на тај корак.

На питање где је запело и шта је у тим преговорима главни „камен спотицања“, Леонков каже:

Американци су већ најавили да више неће инсистирати на томе да Кина учествује у преговорима, али захтевају забрану хиперсоничних система које је Русија створила или њихово значајно ограничење. Аналитичка група америчког Конгреса прошле године, након анализе нашег новог оружја коју је Путин најавио да у марту 2018. године, дошла је до закључка да Американци немају чиме да одговоре, због чега су препоручили Пентагону да се „избави“ од руских хиперсоничних система, као што су „Посејдон“ и „Буревесник“. Сада смо сведоци да се у Бечу преговара о њима“, каже руски војни аналитичар.

Он објашњава да Америка намерно затеже и одуговлачи на преговорима да би добила на времену и да би постојећи споразум пропао.

„Тако да ће они кад униште овај споразум, а верујем да ће га уништити, за све окривити руску страну с формулацијом: „Русији смо предложили низ мера, али зла Русија није пристала на то“. Њима је потребно да пропадне СТАРТ-3, јер планирају да распореде ракете средњег домета у Европи - како тврде, без нуклеарних бојевих глава, а СТАРТ-3 их спречава да буду опремљени тим бојевим главама. Испоставило се да је њихово повлачење из Договора о ракетама средњег и кратког домета било неспретно, па се сада они понашају суптилније - започели су преговоре, праве уступке, слажући се да не укључују Кину...“, рекао је Леонков.

Лукава игра

Леонков наводи да је шеф Пентагона Марк Еспер недавно најавио да ће америчке крстареће ракете морског базирања бити опремљене нуклеарним бојевим главама и истовремено подсећа да америчка нуклеарна доктрина укључујује и превентивни нуклеарни напад, док је руска доктрина одбрамбена.

Навијачи САД и Русије  - Sputnik Србија
Отворено писмо америчких политичара: Промените политику према Русији, ово је сулудо

„То значи да ће Американци одлучивати по сопственом нахођењу. Штавише, употреба ових крстарећих ракета са нуклеарним бојевим главама препуштена је командама – европској, индо-пацифичкој итд. Односно, они ће када буду рушили још једну Владу и организовали преврате користити нуклеарно оружје против тих земаља, али наше оружје каже да у томе неће успети. Зато сада Американци играју тако лукаву игру. Али верујем да СТАРТ-3 неће бити продужен“, сматра Леонков.

Леонков подсећа да су Русија и Кина предлагале да се преговара са свим нуклеарним земљама и у том контексту желеле су да за преговарачки сто ставе Велику Британију, Француску, Индију, Северну Кореју и Израел.

„Они могу неконтролисано да производе нуклеарно оружје, јер их не обавезују никакви уговори. Данас имамо два основна уговора - о забрани ширења нуклеарног оружја, тако да се нуклеарне бојеве главе не појављују свуда као печурке после кише, као и о забрани нуклеарних тестирања. На њиховој основи се може израдити јединствени споразум за све земље, да се чланови нуклеарног клуба не умножавају и да би постојала контрола оружја. Тиме би могле да се избегну тешке последице као што је Трећи светски рат“, закључио је Леонков.

Подсетимо, Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања једини је преостали споразум о ограничењу оружја између Русије и САД, који је потписан 2010. године.

Прве две рунде преговора између Русије и САД о продужењу тог споразума одржане су током јуна и јула, али није дошло до договора.

Погледајте још:

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала